Tarihi kaleye üç hilal, bayrak, Türk ve MSK yazılamaları yapıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Gürpınar’da bulunan 2 bin 800 yıllık Çavuştepe Kalesi ırkçı yazılımlarla tahrip edildi. Üç hilal, ay yıldız, Türk, MSK ve Göktürk alfabesinde “Tanrı Türkü Korusun” anlamına gelen yazılamaları için jandarma, “bayrak varsa kötü niyet yoktur” dedi.

Van’ın Gürpınar ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan ve Urartu Kralı II. Sardur tarafından inşa edilen 2 bin 800 yıllık Sardurhinili (Sardur Kalesi) ya da günümüz adıyla Çavuştepe Kalesi’ne, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından ırkçı yazılımlar yapılarak tahrip edildi. Kalenin girişinde bulunan duvara sprey boyayla, üç hilal, ay yıldız, Türk, MSK ve Göktürk alfabesinde “Tanrı Türkü Korusun” gibi yazılamalar yapıldı.

TÜRK BAYRAĞI ÇİZİLMİŞSE KÖTÜ BİR NİYET YOKTUR?

Kalede 1963 yılından beri nöbet tutan ve dünyada Urartuca bilen 36 kişiden biri olan Mehmet Kuşman, ilk defa böyle bir durumla karşılaştığını söyledi. Yazılamayı gördüğünde Gürpınar Jandarma Karakolu’nu aradığını söyleyen Kuşman, “Binbaşına telefon açtım ‘Nasıl bir yazı’ dedi bana. MSK var, 3 hilal var, bayrak var. Yazılar var dedim. O da ‘Orada Türk bayrağı çizilmişse kötü bir niyetli yazı yoktur’ dedi bana. Çavuştepe Kalesi’nde ilkyazıdır. Ben 54 yıldır buradayım böyle bir yazıya rastlamadım” dedi.

TARİHE BOYA SÜRMEK İSTENDİ

Jandarmanın olayı önemsemediğini ifade eden Kuşman, “Diyor ki ‘Boya alırsın gri bir renkte orayı yok edersin’ ama bunu müze müdürüne vermek zorundayım. Araştırılır bu harfler ne diye. MSK yazısı var ne demek bilemiyoruz. Gürpınar Jandarması önemsemedi. Tarihin üzerine bu yazıyı kimsenin yazmaması lazım” diyerek, tepki gösterdi.

GÜNLER GEÇTİ GELEN OLMADI

Müze Müdürlüğü yetkililerine duruma ilişkin bilgi verdiğini söyleyen Kuşman, yetkililerin bölgede inceleme yapmak üzere geleceğini söylemesinin üzerinden 15 gün geçtiğini ancak halen kimsenin gelmediğini belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR