Tarsus Cezaevi’ndeki işkence için Bakanlığa başvuru

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yapımı yeni tamamlanan Tarsus T Tipi Cezaevi’nde 80 kadın tutukluyu, saçlarından sürükleyip darp eden ve cinsel şiddetle tehdit eden cezaevi görevlileri hakkında Adalet Bakanlığı Cezaevi Tevkif Evleri Genele Müdürlüğü’ne başvuru yapıldı.

Tarsus C Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nden yeni açılan Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne 20 Haziran’da sevk edilen 80 kadın tutukluyu, feci şekilde darp ederek yerlerde sürükleyen ve cinsel şiddet ile tehdit eden asker, polis ile gardiyanları hakkında yasal işlem başlatılması talebiyle Adalet Bakanlığı Cezaevi Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapıldı. Tarsus T Tipi Cezaevi’nde tutulan bir kısım kadın tutuklunun avukatı Gülşen Özbek tarafından Bakanlığa gönderilen dilekçede, kadın tutuklu ve hükümlülerin sevk sırasında asker, polis ve gardiyanların insanlık dışı muamelesine maruz kaldığı vurgulandı.

Tutukluların sevk sırasında elleri kelepçeli bir şekilde ring aracının içerisinde saçları çekilerek ve yerlerde sürüklenerek cezaevinin içine alındığı belirtilen dilekçede, cezaevi içerisindeki bir odaya götürülen kadınların asker, polis ve gardiyanların tekme, yumruk ve coplu saldırısına maruz kaldığı, kafalarına basılarak saçlarının çekildiğine yer verildi. İşkence ve kötü muamelede bulunan kamu görevlilerinin kadın tutuklulara, “Sizlere tecavüz ederiz. Cop sokarız” diyerek tehdit ettiği ifade edilen dilekçede, kadınlara ağza alınmayan ağır küfür ve hakaretlerde bulunulduğu kaydedildi.

‘SİSTEMATİK İŞKENCE UYGULANIYOR’

Dilekçede, cezaevine sevk edilen kadın tutuklu ve hükümlülere kişisel eşyaları verilmediği için 20 Haziran’dan bu yana cezaevinde ayakkabısız ve kıyafetsiz bırakıldığı aktarıldı. Cezaevi idaresinin musluklarda akan suların kirli olduğu ve içilmemesi konusunda anonslar yaptığı belirtilen dilekçede, cezaevi idaresinin içme suyunu kantinden sağlamak isteyen kadın tutuklulara “Kantin kapalı” cevabını verdiği ifade edildi. Maruz kaldıkları şiddet ve işkence nedeniyle yaralanan tutukluların tedavilerinin yapılması için hastaneye sevk edilmeleri yönündeki talebin cezaevi idaresi tarafından engellediği vurgulanan dilekçede, maruz kaldıkları işkence nedeniyle yaralanan kadın tutuklu ve hükümlülerin tedavilerinin yapılması, sağlık raporu almaları ve acil olarak hastaneye sevk edilmeleri talep edildi. Tarsus T Tipi Cezaevi’nde görevli idari ve personeller tarafından “sistematik işkence” fiillerinin uygulandığının altı çizilen dilekçede, cezaevinde çıkabilecek bu olumsuzlukları hesap eden bu kamu görevlilerinin art niyetli ve hukuk dışı uygulamalarıyla toplumu germe çabası içerisinde olduğu kaydedildi. Dilekçede, Tarsus T Tipi Cezaevi’nde uygulanan şiddet ve kötü muamelenin araştırılması, cezaevi koşullarının uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi ve durum tespiti yapılarak kurum personelleri hakkında gerekli soruşturmanın yapılması istendi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR