Tarsus Kampüs Cezaevi açılışını işkence ile yaptı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yapımı yeni tamamlanan Tarsus Kampüs Cezaevi’nde bugün yapılan bayram görüşü sırasında tutuklu ve yakınları darp edildi. Cezaevi önünde açıklama yapan aileler, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

Yapımı yeni tamamlanan Tarsus Kampüs Cezaevi’nde tutuklulara darp yapıldığına ilişkin cezaevi önünde basın açıklaması yapıldı. Bugün bayram görüşleri için cezaevine giden aileler, çocuklarının gözleri önünde darp edildiğini belirterek, çıkışta basın açıklaması gerçekleştirdi. Askerlerin engelleme çabasına rağmen yapılan açıklamaya, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri de katıldı. Tutuklu yakını Mehmet Ali Eryiğit, tutukluların bizzat cezaevi müdürleri tarafından verilen talimatıyla sistematik bir şekilde işkenceye maruz kaldıklarını söyledi.

ASKERDEN: TALİMAT GELDİ SİZE 1990’LARI YAŞATACAĞIZ

Sevk sırasında kadın tutukluların Ring aracından indirildikten sonra yerlerde sürüklendiğini aktaran Eryiğit, “Daha sonrasında yerlere yatırılıp kafalarına postallar ile basmışlar. Bunu bizzat cezaevi müdürleri, askerler ve gardiyanlar yapmışlar” dedi. Askerlerin tutukluları yere yatırılıp “Teslim olun” çağrısında bulunduklarını sözlerine ekleyen Eryiğit, tutukluların ayakkabısız bir şekilde sevk edildiğini hala da ayakkabılarının dahi olmadığını ve yerlerde sürüklendiklerini vurguladı. Tutukluların görüş sırasında yakınlarına cezaevinde yaşanılanlara ilişkin basına bilgi vermelerini ve suç duyurusunda bulunmalarını istediğini aktaran Eryiğit, “Gardiyan ve askerler tutsaklara şöyle demiş ‘Size yaptıklarımız daha azdır. Biz size daha 90’ları yaşatacağız. Bize talimat geldi, size daha bunun beterini yapacağız. Hatta 90’lardan daha beterine hazır olun’ şeklinde tehdit edilmişler” diye konuştu. Eryiğit, tüm tutuklularda darp izlerinin mevcut olduğunu kaydetti.

KIZI İŞKENCE GÖREN ANNE: BU NASIL BİR ADALET

Açıklamada konuşan Maşallah Özbek ise, kızının elleri kelepçeli bir şekilde yerlerde süründürüldüğünü, coplarla vurularak işkenceye maruz bırakıldığını söyledi. Kızının sudan sebepler ile görüş yasağı aldığını aktaran Özbek, “Bu nasıl bir adalet, bu nasıl bir vahşet, bu nasıl bir kanundur bunlarda vicdan yok mudur?” diye isyan etti. Özbek, şöyle dedi: “Tutsaklara su verilmiyor, yemek verilmiyor verilen yemeklere de ilaç koyuyorlarmış bu ilaç ile tutsakların tansiyonu fırlıyor. Benim kızın 35 yaşında ama tansiyonu var. Bu nasıl bir vahşet.”

SEVK SIRASINDA ‘TESLİM OL’ ÇAĞRISI

Tutuklu yakını Mehmet Şirin Samer’de, demokratik kamuoyuna çağrıda bulunarak, “Benim eşim yaşlıdır. Yaşlı olan eşimin omuzlarına ayaklar ile basılarak, ‘Teslim ol’ çağrısı yapmaları da nedir? Tutukluların elinde silah mı var? Bu nasıl bir işkencedir. Çocuklarımıza sahip çıkalım. Onlarca insan şuan cezaevinde işkence görüyor. Artık yeter” diye belirtti. Görüş sırasında görüşçülerin darp edildiğini ifade eden tutuklu yakını Recep Somer’de görüş sırasında 100’ e yakın asker ve gardiyanın görüş salonuna girdiğini bundan kaynaklı da ailelerin bu duruma sert tepki vermesi ile arbede yaşandığını kaydetti. Somer, “Biz asker ve gardiyanlara niçin görüş salonuna girdiğini sorduğumuz esnada asker ve gardiyanlar görüşçülere saldırdı. Saldırı sonrası birçok görüşçü feci şekilde darp edildi. Saldırı ile beraber görüşü bitirip herkesi dışarı attılar” diye konuştu.

‘TEKCİ ZİHNİYET TUTSAKLARA DİZ ÇÖKTÜREMEYECEK’

Ardından konuşan HDP Mersin İl Eş Başkanı Mirze Mehmet Söylemez, konuya ilişkin şunları söyledi: “Tarsus eski cezaevi zaten işkence ve adaletsizlikle ile tanınıyordu. Bu yeni yapılan cezaevinde de işkenceler var. Tutsaklar hem yeni cezaevine sevk sırasında hem de cezaevinde işkence ve darp ediliyor. Tutsaklar bizim onurumuzdur, siyasi tutsaklar barışı ve özgürlüğü savundukları için buradalar. Biz bu işkenceleri lanetliyor ve kınıyoruz. Tutsaklara bu cezaevinde de esir gibi yaklaşılıyor ve işkence ediliyor. Tekçi zihniyet şunu iyi bilsin ki bu siyasi tutsaklarımıza diz çöktüremeyecek.”

Açıklama sonrası tutuklu yakınlarının görüşüne giden Mehmet Azat Sömer ile Cengiz Sömer isimli gençler, darp edilmiş. Her iki genç ambulanslarla hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR