Taş ocakları için emsal karar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kemalpaşa’nın Beşpınar Köyü mevkiinde yapılması planlanan taş ocağı için valiliğin verdiği ‘ÇED gerekli değildir’ kararı, İzmir 5. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Beşpınar Köyü mevkiinde Burkay İnşaat Şirketi tarafından yapılması planlanan “600 ton/yıl kapasiteli kalker ocağı ve 390 bin ton/yıl kapasiteli kırma eleme tesisi” için temmuz ayında İzmir Valiliği’nce “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararı verilmişti. Spil Milli Parkı içerisinde kalan köyün meyve bahçeleri ve arı kovanlarının bulunduğu bölgeye yapılmak istenen taş ocağı, Spil Milli Parkı’na kuş uçuşu sadece 500 metre uzaklıkta. Bölgedeki ekolojik yaşamı yok edeceği gerekçesiyle ekolojistler ve mühendisler tarafından valiliğin kararına dava açıldı. Projeyi değerlendiren İzmir 5’inci İdare Mahkemesi ise söz konusu davayla ilgili kararını açıkladı. “Mevzuat hükümleriyle birlikte değerlendirildiğinde madene ait işletme ruhsat sahasının 25 hektar ve üzerinde olması durumunda ÇED raporu düzenlenmesi gerektiğini” belirten mahkeme heyeti, kararında şu ifadelere yer verdi: “İşletme ruhsat alanı 98,22 hektar olan ve Yönetmelikte belirtilen 25 hektarlık sınırdan daha büyük bir alanı kapsadığı anlaşılan faaliyet konusunun ÇED sürecine tabi olduğu açık olup, dava konusu ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararında hukuka uygunluk bulunmamaktadır.”

Karara itiraz yolu kapalı

Mahkeme heyeti, dava konusu kararın kalker ocağı ve kırma eleme tesisi işletilmesine ilişkin olması nedeniyle muhtemel çevresel etkileri dikkate alındığında uygulanması halinde telafisi güç zararlara neden olabileceğini belirtti. Mahkeme heyeti ayrıca karara itiraz yolunun da kapalı olduğunu vurguladı. Öte yandan şirket hukuki olarak valilikten “ÇED gerekli değildir” kararı alabilmek için alanın 23 hektarında faaliyet yürüteceğini taahhüt ederek, ÇED başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Hukukun ve kamu kurumlarının kandırıldığı bu faaliyet kapsamında ise şirkete herhangi bir hukuki işlem yapılmadı.

Karar olumlu, ÇED  politikaları yanlış

Kararı değerlendiren ekolojist Ertuğrul Barka, karar olumlu olsa da ÇED raporlarının uygulanan politikalar sonucu hiçbir anlam ifade etmediğini belirterek, her türlü yatırımda, ÇED olsun olmasın ekolojik değerlerin asla gözetilmediğini söyledi. Barka, “Bergama Ovacık Altın Madeni bunun en tipik örneğidir. Devlet tüm kurumlarıyla bu tür yatırımların arkasındadır. Sadece bu yatırımlardan doğrudan etkilenenler feryat ediyorlar; dinleyen kim?” dedi.

İZMİR/DİHA

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR