Taşçıer: Çalıştaylar kongre toplanana kadar sürecek

0
208

KNK’nin ulusal kongre amacıyla Süleymaniye’de düzenlediği çalıştaya katılan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, bundan sonraki süreçte Türkiye, İran, Rojava, Avrupa ve Süleymaniye’de yapılacak çalıştay ve konferanslarla Kürt ulusal birliğinin ikinci ayağının tamamlanacağını söyledi.

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK), Kürt ulusal birliğinin sağlanması ve ulusal kongrenin toplanması için 15-16 Temmuz tarihinde Süleymaniye’de çalıştay düzenledi. 2 günlük çalıştaya dört parçadan siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve kanaat önderleri katılarak, önemli tartışmalar yürüttü. Süleymaniye’deki çalıştaya katılan ve bundan sonraki süreçte Kürt birliğinin sağlanması için yapılacak çalışmalarda yer alacak olan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, çalıştay, sonrasını ve yapılacak çalışmalara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

‘ÇALIŞTAY BİR ADIMDI’

“Kürtler için asıl tehlike Kürtlerin siyasi parçalanmışlığıdır. Eğer Kürtler bu parçalanmışlığı gidererek ulusal birliklerini kurarlarsa, bir anda hem tehdit ve tehlikeleri ortadan kaldıracak, hem de her parçada diledikleri statülerini oluşturarak, özgürlüklerine kavuşacaklardır” diyen Taşçıer, ulusal kongrenin toplanma öncesinde yapılan çalıştayın bir adım olduğunu dile getirdi.

Bu adımın çok güçlü bir şekilde atıldığını dile getiren Taşçıer, “Süleymaniye’de düzenlenen çalıştayın zaten öncesi, geçmişi vardı. 2013 yılında kongrenin toplanması için çok önemli yol kat edilmişti ama sonuçlanmadı. Şimdi bu küçük adımlar bu kongrenin tekrar toplanması içindir. Dört parça Kürdistan’da, diasporadaki Kürtlere çağrı yapıldı. Bu kapsamda çalıştay yapıldı. Büyük bir heyecan vardı. Bu kadar zorlu bir süreçte Kürtlerin birliği konuşulması, bir araya gelmesi bile büyük yankı uyandırdı. Herkeste bu yönde umut vardı” diye konuştu.

‘KÜRTLER BU YÜZYILDA BİRLİK OLMALI’

Katılan tüm kurumların ortak görüşünün, “Kürtler bu yüzyılda birlik olmalı” olduğunu anlatan Taşçıer, Kürt halkının birliği sağlaması halinde yüz yıllardır katmerleşen sorunlara da çözüm olacağını dile getirdi. Taşçıer, “Ortadoğu’da Kürtler ciddi bir güçtür. Ama egemenler, ‘Kürtler parçalıdır, Kürtleri daha da ayrıştıralım’ düşüncesi çok hakimdir. Tüm bunları boşa çıkarmanın zamanıdır. Bunu da en güzel birlik sağlayacak. Kürtlerin ortak bir refleks göstermesi gerekir. Çalıştayda konuşanların tek gündem birliğin sağlanmasıydı. Bu bilinçle de bundan sonraki süreçte daha hızlı ve daha kararlı bir şekilde çalışma yürütmek gerekir. Katılmayan partilerin, kişilerin de bundan sonraki süreçte katılım sağlaması için çalışmalar yapılması gerektiği kanısı vardı. Herkesi bu birliğe dahil etmek gerekir. Herkes birbirini ikna edecek. Kimsenin dışarıda kalma lüksü yok” dedi.

‘BAŞLANGIÇ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIMDIR’

Çalıştaya KDP’nin kurumsal olarak katılmadığını, ama bireysel olarak bir çok KDP’linin de yer aldığı bilgisi veren Taşçıer, YNK, Goran gibi Güney partilerinin tamamının kurumsal olarak katıldığını söyledi. Katkı sunulması konusunda hala bazı sorunların olduğunu, ama bu sorunların giderilmesi için çalışmaların yürütüldüğü ve aşılacak sorunların olduğunu kaydeden Taşçıer, çalıştaya katılmayanları dışlayıcı değil, neden katılım sağlamadıkları, sonraki çalıştaylara katılmaları için de ikna çalışmalarını yürüteceklerini ifade etti. Taşçıer, bu ilk adımda herkesin kendini bulabilmesi için çaba gösterildiğini söyledi. Bu girişime büyük ilgi ve alakanın olduğunun altını çizen Taşçıer, bundan sonraki süreçte de çalıştayların olacağını, ikna çalışmaları yürütüleceğini, kongrenin toplanmasına kadar bütün eksikliklerin giderileceğini söyledi.

‘ÇALIŞTAYLARLA İKİNCİ ADIMI TAMAMLAMAK İSTİYORUZ’

Taşçıer, “Ulusal birliğin ilke ve yöntemleri, ulusal birliğin gerçekleşmesinin kilit konusudur. Bu nedenle bu konunun hem siyasi partiler, hem de aydın, yazar, akademisyen, sanatçı, din insanları, kanaat önderleri ve kadınları tarafından hızlı ama genişçe tartışılması gerekmektedir. Bunun için çalıştay, bu yönlü zengin içerikli bir çalışmanın Kuzey Kürdistan, Rojava, Avrupa, Doğu Kürdistan ve Güney Kürdistan’da yürütülecek. Parçalarda ilke ve yöntemlerde ulaşılan sonuçların, tüm parçalardan ve Avrupa’dan katılımın olacağı yeni bir çalıştayla ikinci adımın tamamlanmasını hedefliyoruz. Kongre toplanana kadar sürecek. Kongreden, birlikten vazgeçmek yok. Kimi yerlerde çalıştay, kimi yerlerde konferanslarla bu çalışmalarımızı yürüteceğiz. Ortak bir noktada paydada buluşana kadar sürecek. Ortak sorunlara çözüm bulup, ortaklaşmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

‘ÜLKELER BİRLİĞİ İSTEMİYOR’

Kürtlerin kendi iradeleri dışında ilk önce ikiye daha sonra dörde bölündüğünü ifade eden Taşçıer, Kürtlerin kültürel, yapısal, hukuksal, özgürlüklerini sağlamak için birliğini sağlaması gerektiğinin önemine değindi.

İran’ın YNK üzerinde baskı kurması, Türkiye’nin KDP üzerinde baskı kurarak kongre ya da ulusal birliğin sağlanmasını engellemeye dönük girişimlerine ilişkin de konuşan Taşçıer, 2013 yılında ulusal kongrenin toplanmamasında Türkiye, İran, Irak ve Suriye’nin engelleme çabalarının etkili olduğunu vurguladı. Taşçıer, “Kürtler belki o günlerde karşı güçlere direnemedi. Ama bu sefer durum çok farklı ve Kürtler bugün bütün devletlere karşı direnebilir. Yine baskı yapacaklar ama bu kararlı adımlarla devam edeceğiz” diye konuştu.

‘BAŞARIYA ULAŞACAĞINA İNANIYORUM’

Türkiye’de yapılacak olan çalıştayın da çok önemli olduğunun altını çizen Taşçıer, herkesin büyük bir emekle çalışma yürüttüğünü ve çok önemli yol aldıklarını söyledi. Taşçıer, “Türkiye’de çalıştay için büyük bir istek var. Çünkü büyük oranda herkes birliğin sağlanmasını istiyor. Onun için de çalışmalar daha doyurucu ve daha güçlü geçiyor. İnanıyorum yapılacak çalıştayda da görülecek çok güçlü destek verilecek birliğe. 2013’te kongrenin gerçekleşmesine ramak kalmıştı. Ama bu kongre çalışmaları daha güçlü yapılıyor. Bu sefer ne olursa olsun başarıya ulaşacağına inanıyorum. Kürtler artık birliksiz yapamayacak, birliksiz olamayacağını çok iyi biliyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here