TAYAD’lılar cezaevlerindeki işkenceyi protesto etti

Tutuklu ve Hükümlü Aileler ile Dayanışma Derneği (TAYAD), cezaevlerinde işkenceye ve mahpus Sevcan Adıgüzel, Aysu Baykal, Hakan İnci ve Nurhan Yılmaz’a uygulanan işkenceye karşı Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Hapishanelerde işkence devam ediyor, Silivri’de tekmelenen Aysu Baykal hastaneye kaldırıldı. Maltepe’de Hakan İnci, her gün işkence görüyor” pankartı açan TAYAD’lı aileler, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “İşkence yapmak şerefsizliktir” sloganları attı.

‘GERÇEK SONSUZA KADAR SAKLANAMAZ’

TAYAD’lı aileler adına basın metnini Cihan Yandı okudu. Yandı, “Adalet Bakanı, Cumhurbaşkanı, Ceza ve Tevfik Evleri Genel Müdürü ve bir cümle köşe yazarlarının ‘Hapishanelerde işkence yok’ diyor. Düne kadar böyle bir açıklama yapılmazken, son bir haftadır ardı ardına açıklamalar yapılıyor. Çünkü hapishanelerde işkence var ve istedikleri kadar gizlemeye çalışsınlar hiç biri gerçek sonsuza kadar saklanamaz” dedi.

‘AYSU’NUN KANAMASI 2 GÜNDÜR DURMUYOR’

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan böbrek hastası Aysu Baykal’ın Mustafa adında başgardiyan tarafından işkenceye uğradığını, kasıklarına tekme atıp, gözünün morardığını söyleyen Yandı, “Aysu Baykal’ın kanaması 2 gündür durmamıştır ve hastaneye hala sevk edilmemiştir” dedi.

HAKAN İNCE VE KANSER HASTASI KADINA İŞKENCE!

Maltepe Çocuk Cezaevi’nde 17 yaşındaki Hakan İnci’nin ayakta sayım vermediği için özel eğitimli gardiyanlar tarafından işkenceye uğradığını dile getiren Yandı, “Tekme tokat Hakan İnci’yi dövmek işkence değil de nedir?” diye tepki gösterdi. Silivri 9’Nolu Cezaevi’nde kanser hastası Mesude Pehlivan’ın hastaneye sevk edilmediğini aktaran Yandı, “Bir kanser hastasını doktora yollamamak işkencenin en büyüğü değil de nedir? Burnu kanasa hastane hastane dolaşan, günlerce rapor alanlar kanser hastası Mesude Pehlivan’ı hastaneye götürmüyor” diye belirtti.

‘İŞKENCECİLER HALKA HESAP VERECEK’

Ceza ve Tevfik Evleri Genel Müdürlüğü’nün, “Cezaevlerinde özel tim kuracağız, gerektiğinde sert müdahale yapacağız” açıklamasını, yapılan işkencelerin AKP’ye yetmediğini söyleyen Yandı, “Yeni kurulacak ‘müdahale timi’ işkence timidir. Evlatlarımıza daha fazla işkence etmenin yeni yolarını aramaktadır AKP” dedi. Yandı, Türkiye cezaevlerinde işkence uygulandığını ve işkencecilerin günün birinde halka hesap vereceğini söyledi.

Eylem sloganlar ve alkışlarla son buldu. (DİHA)
 

EN SON EKLENENLER