TC’den Kanada’ya İHA ve SİHA parçaları tepkisi

Post date:

Author:

Category:

Kanada hükümeti, ülkesinde üretilen insansız hava aracı (İHA) ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) teknolojilerinin Türk devleti tarafından Karabağ’da kullanılması üzerine Türkiye’ye ihracat izinlerini askıya aldı.

Son yıllarda bu teknolojileri “yerli ve milli” olarak kendi kamuoyuna yutturmaya çalışan Türk devleti, Kanada’nın bu kararına tepki gösterdi.

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kanada’nın “NATO müttefiklik ruhuna uymadığı” belirtilerek, söz konusu teknolojilerin Yemen’de kullanıldığı, ancak Karabağ’da kullanılmasına tepki gösterilmesinin “çifte standart olduğu” iddia edildi.

“Bir NATO müttefikine savunma ürünleri ihracatını engellemesinin herhangi bir izahatı olamaz” denilen Türk Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Kanada, özellikle Barış Pınarı Harekatı’nı başlattığımız dönemden bu yana, Müttefiklik ruhuna uymayacak şekilde, ülkemize yönelik askeri malzeme ihracat izinleri konusunda engeller çıkarmakta, işbirliğinden uzak bir tutum sergilemektedir” denildi.

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne dün, ülkesinde üretilen teknolojilerin Karabağ’da kullanılması nedeniyle Türk devletine ihracat izinlerini askıya aldığını duyurmuştu. Champagne, “konuyu öğrenir öğrenmez iddiaların araştırılması talimatını verdiğini” söylemişti.

Ancak aynı Kanada, Türk devletinin bu silahları Efrîn, Girê Spî, Serêkaniyê ve Güney Kürdistan’da Kürt halkına karşı kullanılması ve bu silahlarla yüzlerce sivilin katledilmesine rağmen silah ve silah tekonojilerini Türk devletine satmaya devam etmişti.

Kanada’nın Türk devletine silah teknolojisi ihracatı yapan şirketlerin başında Kanada’daki ABD merkezli L3Harris Wescam şirketi geliyor.

L3Harris Wescam’ın sattığı elektro optik sistemler ya da sensorlar, Türk cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın başında bulunduğu Baykar’a satılıyor. Söz konusu teknolojilerin büyük kısmı İHA ve SİHA’larda kullanılıyor.

Türk devleti söz konusu İHA ve SİHA’ları başta Rojava ve Başûrê Kurdistan olmak üzere Suriye, Libya ve Irak’ın ardından şimdi de Ermeni halkına karşı kullanıyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR