Tehditler altında Kürdistan referandumu

0
198

Almanya seçimini yaptı,darısı Kürdistanın başına.

Bu yazıyı yazarken 24 Eylül 2017 ,Ferderal Almanya Parlemento seçimlerinin sonuçları açıklanıyordu.İlk sonuçlara göre %8,5 oy kaybeden CDU 32.8 ile yine de birinci parti idi. SPD ise %5 oranında oy kaybederek,%20,8 ile ikinci parti oldu.Üçüncü sırada aşırı sağcı AfD partisi %13 civarında oy alarak Berline 88 vekil göndermeyi garantiledi.Daha sonra %10.4 ileLiberal FDP, Yeşiller ve Sol Parti %9 oranında olmak üzere, 6 partinin temsilcileri Berlin’e gitmeyi garantiledi.

Yapılan ilk açıklamalara bakılırsa,yeni bir hükümet Merkel’in başkanlığında CDU+FDP ve Yeşiller arasındaki koalisyon ile denenecek.

Seçim oldu.Karlı zararlı herkes sonuca razıoldu. İş sona erdi.Ne kavga,ne gürültü,ne de tehditler.Buralarda bu işler böyle yürüyor.Ama Ortadoğuda çalma çırpma,sahtekarlık,kavga,sandık kaçırmalar, silahlı saldırılar,kavgalar,yaralanmalar,öldürmeler derken tam bir kaos ile bir hafta boyunca sonuçlar tartışılır.İtirazlar ve itirazlar.Sonuçda haklı olan değil,güçlü olan kazanır.

Şimdi gelelim Kürdistandaki referanduma,yarın- (yani bugün) referandum için oy verme işlemi yapılacak.Tabi bu geceden ,saldırı da bulunma tehditleri savuran Türk-İran ve Irak devleytlerinin bir saldırı provakasyonu olmaz ise. Yani elin memleketinde halk seçim yapar ,kimsenin ruhu duymaz.Sıra kürtlere gelince ,neredeyse Gezegenin Bekası tehlikeye girecekmiş gibi herkesi bir titreme tutar.Hatta sıtma dan öte ateşli nöbetler başlar.Bu sıtma nöbetlerinin en ağırlarını kuşkusuz Türk devleti çekiyor.

Bu referandum ile Türklerin, güneyli kürt sevgisi de,hırlama sesleri arasında köpek dişlerini göstermesinden anlaşılmış oldu.Yani o Barzani iyi kürtdür.Biz iyi kürtleri severiz.Ama PKK kötü kürtdür,teröristdir hikayeside bitmiş oluyor.Bu referandum gayri iradi Kürtleri aynı saflara itiyor.Bu görünür hale geldikçe,bir türlü gerçekleştirilemeyen Ulusal birlikte ,ulusal konre de, zorunlu hale gelecektir. Sömürgecilerin bu tehdiitleri biraz daha sürecek gibi.Ama kürtler arası bir ittifakı açığa çıkarma ihtimali görünür ise ,gevşetilecektir.Çünkü o zaman, gerçekten Bağımsız Kürdistan’ın oluşmasının koşulları daha da hızlanmış olacaktır. Kürtlerin birliği sadece Sömürgeci devletlerin saldırılarını caydırıcı olmayacak,aynı zamanda Kürtlere destek verecek devlet ve halkların desteklerini de teşvik edecektir.

Bu referandum neden en çok Türkiyeyi rahatsız eder.Normal şartlarda ,türk televizyonlarında yapılan tartışma programlarında, politikacılar,akademisyenler,güvenlik uzmanları ve gazetecilerin hepsinin kürt tezi şuydu;PKK silah kullanıyor,silaha başvurmadan bağımsızlık bile savunabilirler.Fikir özgürlüğüdür.Halkı ikna etsinler seçime gitsinler gibi kendi aralarında al ver’ler. Bu söylenenler gerçekmiş gibi ,bazı aklı evel kürtler de,onları alkışlar ve ah şu PKK olmasa da biz konuşarak Kürdistanı özgürleştirsek derlerdi.

Aha işte size fırsat,o elini öpmek için sıraya girdiğiniz Türk devlet büyükleri ve tüm üst yapı erbabı ,hep bir ağızdan bağırıyor.Hem de kendi sınırları dışında olan bir corafyadaki, silahlı olmayan,sandıkta oy vererek yapılacak bir referanduma karşı savaş ilan etmiş durumda. Daha sonuçlarını bile görmeden.evet mi hayır mı çıkacak, olmasına bile sabır göstermeden.

Şimdi Barzani dahil,Türkiye ve avrupada yaşayan PKK karşıtı ,türk dostu kürtlere de bir ders olsun.İşte bu devletin gerçek yüzü.Bunu tanımak için bu kadarına gerek var mı?

Kürtlerin yaşadığı tüm coğrafyaya tank,top ve asker yığmış olan bu sistemin,uzayda bile Kürt devletine karşı çıkmasına en iyi örneği yaşayarak görüyoruz.Bu düşmanlıkta sınır ötesi bir ölçüdür.Yani Kürt’süz bir dünya istemek gibi bir şeydir.Gerçek bu iken,

Kürdün,islamcısı,alevisi,demokratı,zengini,akademisyeni artık bu gerçekle samimi olarak yüzleşmek zorundadır.O bir elin parmağını geçmediği için televizyonlarda çıkartılıp Kürt Özgürlük hareketine hakaret ettirdikleri dava düşkünleri de ,kendi özleri ile yüzleşerek bu son durumu değerlendirmelidir.

Bir de Demokrak Cumhuriyet hikayesi var ya,işte bu cumhuriyetin kurulmasının tek bir olasılığı var.Mevcut Irkçı-dinci olanın yıkılması durumunda.Bu mümkün değil ise, bu memleketde demokratik bir gelecek zor,hele Kürtlerle eşit şartlara rıza göstermiş bir cumhuriyet için ise,mevcut olanın tüm mahlukatı ile ruh değiştirmesi gerekir.

Yani bence herkes hayal ettiğini değil,gerçek olana göre davranmalıdır.

Referandum için ok yaydan çıktı.Tehditlere inat tüm kürtlere düşen yüksek bir moralle bu referanduma sahip çıkmaktır. Evet mi,Hayır mı diyecekleri kendi tercihleri.Başka bir şey çıkmasa da,Kürtlerin birliğine vesile olsun.

Sonuçları hayırlı olsun.

Ali Köylüce

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here