Tehlike saçan kanal için önlem alınmıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Edremit’in Terzioğlu Mahallesi’nden geçen tarihi Şamran Kanalı, herhangi bir önlem alınmadığı için tehlike saçıyor. Defalarca DSİ’ye başvuruda bulunan mahalleli, duyarsızlıktan şikayetçi.

Van’ın Gürpınar ilçesinde başlayan ve mahallelerden geçerek Van Gölü’ne ulaşan tarihi Şamran Kanalı, herhangi bir önlem alınmadığı için tehlike saçıyor. Edremit ilçesine bağlı Terzioğlu Mahallesi’nden geçen ve derinliği yaklaşık 3 metreyi bulan korunaksız kanalın etrafında gün boyu çocuklar oynuyor. Üzeri ve etrafı açık olan, atılan çöplerden dolayı kötü kokular yayan kanala yaz aylarında giren çocuklar kimi zaman boğulma tehlikesi geçiriyor.

‘ÇOCUKLAR KANALA DÜŞÜYOR’

Tehlike saçan kanal için Devlet Su İşleri Müdürlüğü’ne (DSİ) defalarca başvuruda bulunan mahallelilerden Ramazan Çiğdem (70), “Burada evler var, lojmanlar var. Buranın kapanması lazım. Lojmanlarda yaşayanlar buranın kokusunu çekiyorlar. Burası merkezi bir yerdir, kokunun olmaması lazım. Ama buraya bakmıyorlar. Kaç defa gittim kendilerine de söyledim. Buranın kapanması basit bir şeydir. Çok zor bir şey değil ama kapatmıyorlar. Çocuklarımız burada top oynuyor. Top peşinden koşan çocuklardan 1’i bu kanala düştü. Boğulma tehlikesi geçirdi” dedi.

BAŞVURU YAPIYORLAR ANCAK SONUÇ ALAMIYORLAR

Yaz aylarında kokudan duramadıklarını aktaran Çiğdem, “Geçen sene başvurdum. Bu sene tekrar başvurdum. Bize daha bir cevap gelmedi. Belediye ‘Bizim işimiz değil’ diyor. DSİ ‘tarihi eser’ diyor. Kimse yapmıyor öyle bekliyoruz. Yaz aylarında burası kuruyor, leş gibi koku geliyor. Artık bizi dikkate alıp buraya bir çare bulsunlar” diye tepki gösterdi.

‘ÖDENEK GELİRSE KORKULUK YAPILACAK’

Konuya dair görüştüğümüz DSİ’den yetkili ise, “Genel müdürlükten 2018 için bir ödenek talep edeceğiz. Eğer karşılanırsa inşallah korkuluk yapılacak. Bu sadece Şamran Kanalı değil yerleşik alan üzerinden geçen tüm kanalar için çalışma var. Tabii ödenek verilirse” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR