‘Tek adam zihniyetiyle olmaz’

Yasama, yargı ve yürütme yetkilerinin tek kişiye bırakıldığı başkanlık sistemine ekonomik krizin en ağır yükünü taşıyan esnaftan tepki geldi. Bakkal Mehmet Nuri Özeliç , referandumda “Hayır” yönünde oy kullanacağını belirterek, “Bir ekonomik kriz var. Kürt sorunu da çözülmedikten sonra yeni anayasa yapılması doğru değil. İşsizlik büyük bir sorundur. Önce bunların hallolması gerekiyor” diye konuştu.

Fakirin çocuğu ölüyor

“Hayır” oyu kullanacağını söyleyen ve daha önce AKP’ye oy veren terzi Mehmet Özgülecan, “OHAL anayasasına ‘Hayır’ diyorum. İnsanların evladını alıp götürüyor Suriye’de savaşın içine koyuyor. Hep fakir fukaranın çocuğu ölüyor. Sen orada başkanlık sistemini getirmeye çalışıyorsun. Yapacağın bir şey varsa başta yaparsın. Eğer bunu yapmıyorsan söz vermeyeceksin ve oradan çekileceksin” dedi.

Tek kişi ile eşitlik olmaz

Züccaciye dükkanı olan Songül Oktar da, referandumda “Hayır” diyeceğini söyleyerek, “Hayır dememin sebebi ülkenin tek bir adam zihniyeti ile yönetilmesini istemediğimden. Ülkeyi tek başına yönettiği sürece ne demokrasi olacak ne eşitlik olacaktır. Son 14 yılda hiçbir şey değişmedi, hiçbir şey iyiye gitmedi. Her şey günbegün kötüye gidiyor. Bu yüzden ‘Hayır’ diyorum” dedi.

İrademiz rehin

İlk defa referandumda oy kullanacak kebapçı İbrahim Arslan da, “Erdoğan geldiğinden beri ekonomik kriz devam ediyor. Başkanlık gelirse bunu düzelteceğini düşünmüyorum. Böyle daha kötü olacak ve her şeyin daha kötüye gideceğini tahmin ediyorum” diyerek “Hayır” oyu kullanacağını söyledi. Tüp satıcısı Ahmet Kaya ise, HDP milletvekillerine yönelik operasyonları hatırlatarak, “İrademizin haksız yere alıkonulması, cezaevine girmeleri zaten tek partili bir sisteme geçilmesi gibi bir şey. Genel olarak bir kriz var. Bundan etkileniyoruz, bunun için yeni anayasaya ‘Hayır’” dedi.

İSTANBUL

EN SON EKLENENLER