‘Tek çare açlık grevi ise bu herkesin ayıbıdır’

Post date:

Author:

Category:

Cezaevlerinde süresiz-dönüşümsüz devam eden açlık grevlerine ilişkin bir mesaj yayınlayan AABK Başkanı Hüseyin Mat, “6 milyon insanın oyunu almış bir partinin Eş Genel Başkanı haksız tutuklanıyor ve cezaevinde uğradığı haksızlıkları aşamadığı için tek çareyi açlık grevine başlamakta buluyorsa, bu demokrasi mücadelesi verdiğini söyleyen herkesin ayıbıdır” dedi. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki görüş yasağı, cezaevlerinde yaşanan baskı ve hak ihlalleri, operasyon düzenlenen köylere ambargonun kaldırılması gibi taleplerle çeşitli cezaevlerinde PKK ve PAJK’lı tutukluların 45 gündür sürdürdüğü süresiz-dönüşümsüz açlık grevi devam ediyor.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Silivri Cezaevi’nde bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Nasrullah Kuran, Çetin Arkaş ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi Yazı işleri Müdürü İnan Kızılkaya da bugün açlık grevine giriyor.

Açlık grevlerine ilişkin Alevilerin mesajları devam ediyor. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat, facebook sayfası üzerinden yazdığı mesajında “6 milyon insanın oyunu almış bir partinin Eş Genel Başkanı haksız tutuklanıyor ve cezaevinde uğradığı haksızlıkları aşamadığı için tek çareyi açlık grevine başlamakta buluyorsa, bu demokrasi mücadelesi veren, ya da verdiğini söyleyen herkesin ayıbıdır” dedi.

Mat, “Bu gerici, faşist zihniyeti kınıyorum” ifadesini kullandı.  (HABER MERKEZİ)

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR