‘Tek koruyucu güç cesaret’

0
184

Yoğun hak ihlallerinin yaşandığı Türkiye’de insan hakları savunucuları hedef alınıyor. Onlardan biri olan avukat Eren Keskin, aldığı tehditlere rağmen ‘tek koruyucu gücün cesaret olduğuna inanırım’ dedi

İnsan hakları, savunucuları, gazeteciler, avukatlar… Türkiye’de yaşanan hak ihlallerini ve savaş politikalarını teşhir eden, raporlayan herkes AKP’nin hedefinde olmaya devam ediyor. AKP tarafından insan hakları savunucuları davalar, soruşturma ve tutuklamalarla yıldırılmaya çalışılırken, Avrupa ülkeleri ise yaşananları cesrıca ortaya koyan bu insanlara ödül veriyor. Onlardan biri de Özgür Gündem genel yayaın yönetmeni olduğu için hakkında 143 dava açılan ve tutuklanma tehlikesi ile kaşrı karşıya olan insan hakları savunucu avukat Eren Keskin.

Keskin’e Stockholm’de bulunan Anna Dahlbäck Anı Fonu tarafından 2017 yılı İnsan Hakları Ödülü verildi. ANF’den Murat Kuseyri’nin haberine göre, hakkında yurt dışına çıkma yasağı bulunduğu için ödül törenine katılamayan Keskin’in yerine meslektaşı Sidar Güney katıldı. Güney, Keskin’in ödül töreni için daha önce hazırladığı konuşmasını okudu. Keskin mektubunda, Türkiye’de insan hakları açısından çok zor bir süreç yaşandığına, 180 gazeteci, yazar ve insan hakları savunucusunun cezaevlerinde tutulduğuna dikkat çekti.

Destek güç veriyor

Hakkında açılan davalara da dikkat çeken Keskin, “Önceki yıllarda da, insan hakları avukatlığı kimliğim nedeniyle bu tür baskılara muhatap olmuştum. 2 kez silahlı saldırı yaşadım, cezaevine girdim. Ancak eğer insan inandığı hem kendisi hem de insanlar için doğru iş yapıyorsa, bu bir yaşam biçimi haline geliyor. Ben bunca ağır hak ihlallerine rağmen tek koruyucu gücün cesaret olduğuna inanırım” diyerek cesaret veren bir şeyin de destek olduğunu vurguladı.

Ağır her şey baskı altında

Tören’de Kuseyri’nin sorularına yanıt veren Sidar Güney ise Eren Keskin’in insan haklarının yanı sıra kadınlara yönelik şiddet, cinsel taciz ve tecavüzlerin son bulması için mücadele eden kararlı bir kadın hakları savunucusu olduğunu söyledi.AKP’nin kadınların yanı sıra kendisi gibi düşünmeyen ve hükümetin uygulamalarına karşı çıkan tüm kesimler üzerinde baskı uyguladığına dikkat çeken Güney, “Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğü ve hukuk hükümetin ağır baskısı altında” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here