‘Tek kuvvet’ Saray

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HÜSEYİN ŞİMŞEK
@simsekhuseyinn

‘Kuvvetler ayrılığı’ ilkesine ters düşen uygulamalarının ardı arkası kesilmeyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, Saray’da artık rutin hale gelen Bakanlar Kurulu toplantılarının ardından bir ilke imza atarak yeni yargı yılı açılışını Beştepe’ye almak da yetmedi. Üniversitelerin akademik yıl açılış töreninin yanı sıra hakim ve savcı adaylarının belirlendiği kura töreni de Saray’a alındı. Atatürk’ü anma ve 10 Kasım törenlerine de bu yıl Saray ev sahipliği yapacak. Son olarak Başbakan Binali Yıldırım’ın Alevi kurumların temsilcilerine Dolmabahçe Sarayı’nda vereceği Muharrem orucu iftarı da Saray’a taşındı.

Her fırsatta dile getirdiği başkanlık sistemini 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından parlamenter sistemi tümüyle devre dışı bırakan adımlarla fiilen yaşama geçiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘yargı bağımsızlığını’ hiçe sayarak Adli Yıl Açılış Töreni’ni bu yıl ilk kez Saray’da yaptı. CHP’nin ve Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) ‘kuvvetler ayrılığı ilkesi ve yargı bağımsızlığına’ aykırı olduğu gerekçesiyle katılmadığı törenin ardından üniversitelerin akademik yıl açılışı da Saray’da yapılma kararı alındı. Üniversite rektörlerinin 18 Ekim’de Beştepe’ye çağrılmasıyla ilgili tepkiler sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni hamleler geldi.

HSYK, meslek öncesi eğitimlerini başarı ile tamamlayıp mesleğe kabullerine karar verilen adli yargı hakim ve Cumhuriyet savcı adayları ve idari yargı hakim adaylarının kura törenlerinin Saray’da yapılacağını açıkladı. HSYK Üçüncü Dairesi, toplam bin 69 adli yargı hakim ve Cumhuriyet savcı adayı ile idari yargı hakim adayının mesleğe kabullerine karar verdi. Adayların kura töreni, bugün Saray’ın kongre merkezinde gerçekleştirilecek.

Bu yıl Beştepe’ye alınan toplantılara son olarak Atatürk’ü anma ve 10 Kasım törenleri de eklendi. Yıllardır, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nda gerçekleştirilen anma törenleri ilk kez Saray’da yapılacak.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Alevilere Dolmabahçe Sarayı’nda vereceği vereceği Muharrem iftarı da Enerji Zirvesi gerekçe gösterilerek iptal edildi. İptal kararının hemen ardından iftarın Beştepe’deki Saray’da yapılacağı duyuruldu.

‘Kendisini tüm kuvvetlerin yerine koyuyor’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, yaşananların Türkiye’de faşist rejimin inşasının uygulama aşamasına geçildiğinin göstergesi olduğunu bildirerek, BirGün’e şu değerlendirmeyi yaptı:

“Biz üniversitelere özerklik için mücadele ederken, ‘bağımsızlık’ derken şimdi tam tersi bir tablo ortaya çıkıyor. Bütün üniversiteler için Saray’dan ortak bir açılış yapılması bilimin özgürlüğüyle, üniversite özerkliğiyle hiç örtüşmeyen bir yaklaşım. Yasamayı, yargıyı yok sayarak “yürütme, yürütme, yürütme” üçlemesini hakim kılmaya çalışan, kendisini yürütme olarak hem yasamanın hem yargının yerine koyan bir yaklaşımla karşı karşıyayız. Medya ve üniversiteler de bu üçlemenin içine sıkıştırılıyor. Bu bir faşist rejim inşasının uygulama aşamasına geçildiğinin çok açık göstergesi. Bize de bununla daha kuvvetli bir şekilde mücadele etmek düşüyor.’’

‘Boyunduruğuna alıyor herşeyi’

CHP’nin hukukçu milletvekillerinden Onursal Adıgüzel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bağımsız olması gereken tüm yapıları kendi boyunduruğu altına almaya çalışmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. 2011 döneminde Fethullahçı yapıyla yargıyı dizayn etme çalışmasını şimdi Saray’ın devraldığını söyleyen Adıgüzel, “Saray yargısını egemen kılmaya çalışıyorlar. Yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü ayaklar altına alınmış oluyor. Mesleğe yeni başlayacak hakim ve savcılar da bu şekilde baskı altına alınmaya çalışılacak” dedi.

Adıgüzel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başta yargı olmak üzere, ülkenin tüm kurumlarını tek elden yönetme uygulamalarına hızlı bir şekilde son vermesi istediklerini bildirerek, ”Erdoğan, kendi görevlerini, tanımlandığı şekilde yapmalı. OHAL bahanesi ile yaratılmak istenen korku toplumunun önüne geçmenin yolu, yasamanın, yargının, yürütmenin bağımsız ve en önemlisi adil bir şekilde hareket etmesidir. Birbirlerini denetlemesidir” diye konuştu.

birgün

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR