‘Tek tip elbise dayatmasında kayıp verdik ancak teslim olmadık’

0
165

 Erdoğan’ın talimatıyla tutuklulara tek tip kıyafet giydirme hazırlıkları devam ederken, 12 Eylül darbesinde tutuklanan ve benzer dayatmalara maruz kalan yurttaşlar, kendilerinin büyük bir direniş gösterdiği söz konusu uygulamanın yeniden dayatılmasından herhangi bir sonuç alınamayacağını vurguladı.

Bizzat AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla cezaevlerindeki tutuklulara tek tip kıyafet giydirilmesine dönük hazırlıklara tepkiler sürüyor. 78’liler Derneği üyelerinden Talat Emre, tek tip elbise dayatmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, 15 Temmuz ardından cezaevlerinin toplama kampına çevrildiğine dikkat çekti. Siyasi tutukluların yıllarca dayatılan koşullara karşı direniş sergilediklerini hatırlatan Emre, “Nazi Almanya’sının toplama kamlarındaki temel felsefesi bugünün koşullarına uyarlayarak yeniden canlandırılmak isteniyor” diyerek, yaşananlara karşı mücadele edileceğini kaydetti.

‘İKTİDAR 12 EYLÜL ATMOSFERİNİ ARATIYOR’

Tek tip kıyafetin Gülen cemaatinden tutuklananlar bahane edilerek tüm tutuklulara uygulanacağına değinen Emre, “Ben şuan 80’lerde yaşadığım atmosferi yaşıyorum. O zamanlarda yine sudan sebepler bahane edilerek insanlar gözaltına alınıyordu. Ben de o dönemi yaşayan biri olarak, Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde 33 gün boyunca inanılmaz işkencelere maruz kaldık. Bize dayatılanları kabul etmedik ve teslim olmadık. Tek tip kıyafet dediğimiz uygulamaya zorladılar bizi. Ocak direnişi dediğimiz direnişle karşılık verdik. Bu direniş sonucunda 5 arkadaşımızı şehit verdik, ama boyun eğmedik” şeklinde konuştu.

‘TOPLUMA ESARET AŞILANMAK İSTENİYOR’

Devletin ve AKP’nin tek tip kıyafet uygulamasını getirerek, insanları zihinsel olarak köleleştirmeyi amaçladığının altını çizen Emre, “Sistem şu anda insanlara şu mesajı veriyor; sizin insan olarak hiçbir iradeniz yoktur. Siz tamamen benim iradem altındasınız. Ben ne dersem o olmak zorundasınız. İstediğimi yaparım demektedir. Dönemin ruhu itibariyle tekrar gündeme gelmesi çağ dışı ve kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

‘TEK TİP KIYAFET UYGULAMASI İNSANLIK DIŞIDIR’

Tutuklular üzerinde tek tip kıyafet uygulamasının yeni olmadığını hatırlatan 78’liler Derneği üyesi Hüseyin Barış da, devletin anti demokratik yöntemlerinden biriyle daha karşı karşıya olduklarını dile getirdi. 12 Eylül’de insanlık dışı muamelelerde bunu yaşadıklarını, baskılara karşı sürekli bir direnişin olduğunu vurgulayan Barış, “Kayıplar oldu, ancak hiçbir şekilde teslim olunmadı. O günden sonra bu uygulama rafa kaldırıldı” diye konuştu.

‘TUTUKLULAR İRADESİZLEŞTİRİLMEK İSTENİYOR’

Bugün yine böyle bir tasarının söz konusu olduğunu anlatan Barış, tek tip elbise giydirmekle iktidardan farklı düşünen, farklı yaşayan bütün düşünce ve inançların bastırılmak istendiğini kaydetti. “Mahkumları çaresiz ve küçük düşürmek istiyorlar” diyen Barış, şöyle devam etti: “Bu faşizmi uygulayan iktidar, din ve Kuran kelamına uygun davrandığını iddia ediyor. Allah ‘tek olun’ demiyor. Eğer öyle olsa binlerce farklı canlıyı, rengârenk çiçeği, farklı ırkları ve renkleri yaratmazdı. Tek olmak Allah’a özgüdür.”

‘İNSANLIK SUÇU İŞLEYENLER TOPLUM NEZDİNDE MAHKUMLAR’

AKP’nin herkesi tek zihniyete mahkum etmeye çalışmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Barış, “300 bin insanı cezaevine atıp ‘ben tek tip elbise giydireceğim’ derseniz bunun sonucu ağır olur. Bu onur kırıcı ve insanlık dışı davranışı kimse kabul etmez. Umarız ki devlet bütün insanlığın nefretini kazanmış Guantanamo tarzı tek tip kıyafet uygulamasından vazgeçer” dedi.

Bu tür uygulamalarla bir yere varılmayacağını ifade eden Barış, “12 Eylül’e baksınlar o dönem bu suçları işleyenler toplumdan özür dilemek zorunda kaldı ve hala toplumun nezdinde suçlular” diye ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here