Tel Afer’e operasyon

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Tel Afer ve Musul’dan Akdeniz’e her yere girebilecekleri yönündeki tehditlerine aldırmayan Şii Haşdi Şabi, Tel Afer’e operasyon başlattı. Operasyon Cumhuriyet Bayramı’na denk getirildi

Türkiye’de AKP iktidarının herşey kendilerinden sorulurmuş gibi yüksek perdeden tehditler savurmasına İran destekli Haşdi Şabi aldırış etmedi. Cuma günü “hazırlıklar tamam” açıklaması yapan Haşdi Şabi milisleri, Şii Türkmenlerin yoğun olduğu Tel Afer’de operasyon başlattı.

Sünnilerin Musul ve Tel Afer’e hakim olması ve bölgenin Türkiye kontrolüne girmesi için AKP iktidarı yoğun bir diplamasi yürüttü. TSK’nin kara ve havadan Musul’a yönelik harekata katılması için çaba sarfederken, Kürtlerin ve Şiilerin Musul ve kasabalarından uzak tutulmasını istedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den aldıkları operasyon desteğiyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gelişmeleri tribünden izlemeyeceklerini söyleyip Bab, Rakka, Efrîn, Minbic, Musul ve Kerkûk dahil her yere girebileceklerini kaydettiler. Êzidîlere, Şiilere tehditler savurdular. Ancak, İran destekli Haşdi Şabi, “Musul Musulluların, Tel Afer Tel Aferlilerindir. Hiç kimsenin buralara gelip girmeye hakkı yok. Musul’un DAEŞ’ten kurtarılmasından sonra da burada sadece Sünni Araplar, Türkmenler ve Sünni Kürtler kalmalıdır” diyerek, NATO’nun ikinci büyük ordusuna sahip olmakla övünen Erdoğan ve AKP iktidarını dinlemedi. Haşdi Şabi, Musul’un 63 kilometre batısında yer alan Tel Afer’e operasyon başlattı.

İkmal hattı

Iraklı Şii Dini Lider Ayetullah Ali el Sistani’nin çağrısıyla IŞİD’in Musul’u işgalinden birkaç gün sonra kurulan Haşdi Şabi’ye bağlı gruplardan Hizbullah Tugayları, başka bazı gruplarla birlikte Tel Afer’e doğru ilerlediğini açıkladı. AFP’ye konuşan Haşdi Şabi Sözcüsü Ahmed El-Asadi, “Operasyon Musul ve Rakka arasındaki ikmal hattını kesmeyi, Musul kuşatmasını daraltmayı ve Tel Afer’i özgürleştirmeyi hedefliyor” dedi. Ahmed El-Asadi, “Kurban ve yaralı olan Tel Afer ve bölgedeki tüm ilçeler Heşdi Şabi güçleri tarafıdan kurtarılacaktır. DAİŞ’i ya geldikleri yere geri gönderecekler ya da bu toprağa gömecekler” diye konuştu. Ahmed El-Asadi, operasyonda başarı elde edilene kadar durmayacaklarını kaydetti.

Davutoğlu’ndan bugüne

Tel Afer, Irak’ta Şii Türkmenlerin yoğun yaşadığı yerlerden biri. IŞİD işgal edince Türkiye 2.5 yıl seyretti. Mezhepçi politikanın kilit isimlerinden Ahmet Davutoğlu, Erdoğan kabinesinde Dışişleri bakanı iken “Telafer’e dokunan, Türkiye’ye dokunur” demişti. Yine Davutoğlu, IŞİD’in Musul işgalinden 2 ay kadar sonra “Telafer’de yaşanan sadece bir IŞİD-Türkmen çatışması değildir. Maalesef Sünni Türkmenlerle Şii Türkmenler arasında fitne tohumları ki bunda Maliki hükümetinin Şii Türkmenler üzerinden Sünni Türkmenleri baskı altına alması çabası da var, Şii Türkmenlerin radikalleşmesi çabası da var” demişti.

Son Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da durumu başka bir boyuta taşıyarak, Haşdi Şabi’nin Tel Afer’e operasyon gerçekleştireceği yönündeki açıklamalarına tepki gösterip operasyon yapabileceklerini söylemişti: “Musul ve Telafer’deki etnik ve mezhep dengeleri çok iyi dikkate alınmalı. Eğer buradaki gelişmeler bizim güvenliğimizi tehdit edecek bir duruma gelirse, biz koalisyonun içindeki katkımızın yanında kendi güvenliğimizi sağlamak için her türlü tedbirimizi alırız. Bu bizim uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızdır. Diğer taraftan Telafer ve diğer bölgelerde saldırı olursa, yine burada bize yönelik bir tehdit oluşursa burada da tedbir alırız. Ayrıca buradaki Türkmen kardeşlerimizin hak ve hukukunu da koruma konusunda kararlılığımız da var Allah’a şükür muktediriz de.”

Haşdi Şabi

Haşdi Şabi (Halk Seferberlik Güçleri), IŞİD’in 9-11 Haziran 2014’te Musul’u ele geçirmesinin ardından, Iraklı farklı milis güçlerinin bir araya gelmesiyle kuruldu. Haşdi Şabi, Ayetullah Sistani’nin fetvası üzerine İran’ın askeri, siyasi desteği ile oluşturuldu. Fetvada Sistani, Irak’ta eli silah tutan herkesi ülkelerini savunmaya ve kutsal mekanlarını savunmaya çağırıyordu. Bu çağrıdan sonra İran yönetimi, İran Devrim Muhafızları komutanları ve Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, Afganistan, Irak, İran’dan Şii milisler devşirip silahlandırdı ve eğitti. Zamanla halkaya Sünni milisler de eklendi. Hızla büyüdü ancak sayısı net bilinmiyor. Büyümesi çok sayıda grubun ortaya çıkmasını getirdi. Haşid Şabi içinde Şii Türkmenler de bulunuyor.

Haşdi Şabi içindeki büyük gruplar şunlar: Bedir Tugayları, Asaib Ahl El-Hak, Barış Tugayları (Mukteda El Sadr’ın grubu), Hizbullah Tugayları, Seyyid El Şuhada Tugayları, Kataib El İmam Ali, Ebu El-Fadl El-Abbas Güçleri, Harakat Hizbullah El-Nucaba. Maddi ve askeri olarak Bağdat yönetimi Haşdi Şabi’nin arkasında. Bağdat da Tahran gibi örgüte, para ve silah yardımı yapıyor.

Türkiye de KDP desteğiyle Başika ve Dubardan’da Musul eski Valisi Esli Nuceyfi komutasında Haşdi Vatani adlı grubu eğitti. Binlerce Sünni kamplara toplandı ver silahlandırıldı. Haşdi Vatani, Musul harekatı öncesi adını Ninova Muhafızları olarak değiştirdi.

MUSUL

 

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR