Temelli: Savaş ekonomisi ile iktidarı hazin bir öykü beklemektedir…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP iktidarının, silah alımı ve bütçe açığını kapatmak için 2018 yılında ÖTV ve MTV zamlarını getirmeyi düşündüğünü aktaran HDP Eşbaşkan Yardımcısı ve ekonomist Sezai Temelli, ‘hükümetin savaşın faturasını yoksul halka çıkarttığını’ söyledi

İktidarın, Orta Vadeli Program’da açıkladığı, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) getirmek istediği yüzde 40 zammına tepkiler sürüyor. Mezopotamya Ajansı’na konuşan HDP Eşbaşkan Yardımcısı ve ekonomist Sezai Temelli zamların iktidarın ne derece sıkıştığını gösterdiğini söyleyerek, “İktidar özellikle, bir yandan savaşı finanse etmek, bir yandan yeni rejimin finansmanına kaynak bulmak diğer taraftan da sermayenin yüksek kârını sağlamak için sürekli olarak emekçilerin, halkın hakkı olan fonlara yönelik bir gasp işi başlatmıştır” ifadelerini kullandı.

Varlık fonu meselesi…

Ülkenin bütün doğal kaynaklarını çok ucuza pazarlayan bir zihniyetle yol almaya çalışıldığını belirten Temelli, “bu tıkanıklıktan sonra varlık fonu meselesinin gündeme getirildiğini” söyledi. Temelli, “Türkiye bütün birikimlerini bir varlık fonu çatısı altında topladı ve bunun pazarlaması adımını atmaya kalktı. Bir yıl sonra da varlık fonunda da bir başarı elde edilemediğini gördük. Şimdi tekrardan bütçe açığı vererek ve bu bütçe açığı yoluyla rejimin ömrünü uzatmaya çalışarak, olası bir seçimde seçim başarısı elde etmeye yönelik hamlelerle yol almaya çalışıyor. Bu hamlelerin önemli adımlarından birisi de torba yasası içinde gördüğümüz vergi artışlarıyla sağlamaya çalışacak. Bu vergi artışlarından umulan en önemli kazanç bütçenin elini rahatlatmaktır. Aynı zamanda, hem savaşı finanse ederek içerde milliyetçi-muhafazakar oy konfigürasyonu sağlamak, hem de sermayenin kârlığına ve sosyal yardım programını sürdürecek fonlara kavuşmak istiyor” dedi.

‘Toplum savaş taraftarı haline getiriliyor’

Hükümetin topladığı vergilerin büyük bir kısmını “savunma sanayi fonu” adı altında savaş sektörünü aktaracağının altını çizen Temelli, “Silah alımı, silah üretim alanına kaynak oluşturacak. Şiddetten beslenerek, bütün toplumu savaş taraftarı haline getirmek istiyor. Kürt Sorunundaki çözümsüzlüğü dayatarak aslında toplumlar, halklar arasında bu nefreti derinleştirerek, kendi iktidarını ayakta tutmaya çalışıyor” dedi.

‘Savaşın yükünü yoksul halk çekecek’

Son olarak, sınırda yaşanan tatbikat hareketliliğine değinen Temelli şunları ifade etti: “Bu savaş tatbikatındaki harcamaların, bütçeye getirdiği yük hiçbir yerde tartışılmıyor. Dolayısıyla orada geliştirilen tatbikatı finanse etmek bile aslında ilave vergilere ihtiyaç duyar. Türkiye’de zaten çok adaletsiz vergi sistemi varken, Türkiye’deki vergilerin önemli bir kısmının yükünü Türkiye’deki yoksul halkları, emekçileri taşırken şimdi daha da adaletsiz bir vergi saldırısı ile rejim kendisini ayakta tutmaya çalışıyor. Savaşın faturası yoksul halka çıkartılıyor. Bu gidişatın sonu artık belli olmuştur. Hazin bir öykü bu iktidarı beklemektedir” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR