Terolar CHP’nin gündeminde; 10 vekille Maraş çıkarması

Terolar köyünde yaşanan olaylar CHP’nin gündeminden düşmüyor. CHP’li 10 vekil Maraş’ta yaşanan olaylar için Terolar’daydı… 

 

A.Rezzak ORAL / GERÇEKMUHABİR- ANKARA

Kahramanmaraş Valiliği’nin, Alevi köyü Sivricehöyük’e ait mera alanını kamulaştırarak Suriyeli mültecilere kamp yapmak üzere AFAD’a devretmesine yönelik Sivricehöyük’de binlerce köylü yurttaşın tepkisi devam ederken Anamuhalefet CHP, PM üyeleri ve 10 milletvekilinin katılımı ile bölgeye yeni bir çıkarma yapmaya hazırlanıyor.

HEYET PERŞEMBE GÜNÜ MARAŞ’TA

1 Kasım seçimlerinde CHP’den 1. sıra milletvekili adayı olan Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç’un organizasyonuyla yaklaşık 10 CHP milletvekilinin perşembe günü bir kez daha Sivricehöyük’e giderek “yetkililere ve hükümete son bir uyarıda” bulunacağı öğrenildi. CHP heyetinde Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ve İzmir milletvekili Mustafa Balbay başta olmak üzere yaklaşık on milletvekilinin yer alacağı ifade edildi.

VALİ VE STK’LARLA GÖRÜŞME

CHP heyetinin Kahramanmaraş’ta il valisi, sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle görüşmeler yapacağı ardından da Sivricehöyük’e giderek burada tepkili olan mağdur vatandaşlarla bir araya geleceği kaydedildi.

YERİNDEN SON BİR UYARI

Heyetin gezisini koordine eden CHP PM Üyesi Ali Öztunç, amaçlarının Sivricehöyük’te yapılmak istenen yanlışlık konusunda başta il valisi olmak üzere tüm yetkililere ve hükümet temsilcilerine yerinden son bir uyarı yapmak olduğunu bildirdi.

“Sivricehöyük’ün peşini bırakmayacağız, yargı sürecinin sonuçlanmasını bekliyoruz” diyen Öztunç şu tespitleri yaptı:

MARAŞ’IN UYUMU BOZULMASIN

“Önceliğimiz şu andaki yargı sürecinin sonuçlanmasıdır. Herkesin bildiği ve kabul ettiği gibi Kahramanmaraş çok hassa dengelerin geçerli olduğu bir il. Geçmişten gelen dengeler, hassasiyetler ve acılar var. Bunlar herkesin, her kesimin malumudur. Biz bir dengenin korunmasını, buna özen gösterilmesini, kentteki uyumun bozulmamasını talep ediyoruz. Maraş’ın bir kez daha acıların, yanlışların odağı yapılmasını istemiyoruz.”

Kente bir süredir yapılan eylemlere ve bu eylemler sırasında köylülere yönelik yanlış uygulamalara da dikkati çeken Öztunç şöyle konuştu:

KIŞKIRTMALARI RET EDİYORUZ

“Bu çerçevede biz CHP’liler olarak elimizden gelen tüm yapıcılığı gösteriyoruz. Ancak aynı zamanda birtakım odakların kışkırtma ve provokasyon eylemlerini de kabul etmiyoruz. Bu konudaki kararı Sivricehöyük ile hiç ilgisi olmayan ve il dışından gelenler değil bizzat Sivricehöyük halkının kendisi verir. Başka illerden gelen kışkırtma ve provokasyonlarını ret ediyoruz.  Ama aynı zamanda güvenlik güçlerinin gariban, masum ve sadece hak arayan, gelecekte olması olası yanlışların önüne geçmek isteyen vatandaşlarımıza yönelik şiddet içeren müdahalelerini de yine ret ediyoruz.”

EN SON EKLENENLER