Terolar’da direnişi CHP’liler kırıyor…

Terolar’da direniş 47’nci gününe girerken, kamp bitme aşamasına geldi. Direniş alanındaki CHP’lilerin askerle anlaştığını ve rant peşinde olduğunu söyleyen mahalle sakini Tülay Aydın (29), ‘Kampın yapılmaması için mücadele veriyoruz. Ama çıkarcılar yüzünden direnişten çok hep teslimiyet öne çıkarıldı. Bunların başını çeken CHP’lilerdir’ dedi

Mereş’in (Maraş) merkez Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Terolar (Sivrice Höyük) bölgesindeki Alevi köylerinin ortasına AKP’nin yapmak istediği mülteci kampının çalışmaları devam ederken, Alevi yurttaşların da kampa karşı direnişi 47’inci gününde. 27 bin kişilik kampın bölgede 8 bin nüfusları bulunan Aleviler için tehdit olduğunu söyleyen direnişçiler, kamplarda Alevi düşmanları olan selefi cihatçı Nusra ve DAİŞ çetelerinin beslenmesinden endişe ediyor. Alevi yurttaşların direnişine saldıran jandarma, desteğe gelen Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Alevi dernekleri ve sanatçılara da saldırarak direnişin toplumsallaşmasını engellemek istiyor. Ancak direnişçiler kampı yaptırmamakta kararlı.

‘CHP’liler devletle anlaştı’

Öte yandan tüm itirazlara rağmen bitme aşamasına getirilen kamp için bölgeye konteynırlar getirildi. Herkesin siyasi görüşünü bir kenara bırakıp tek yürek olarak kampın yapımını engellemesi gerektiğini belirten Terolar köyü sakini Tülay Aydın (29) isimli kadın, bazı kesimlerin desteğiyle kampın yapımının daha da hızlandırıldığını söyledi. Başta CHP’li olan birçok kişinin devlet ile anlaştığını ve kampın yapılması için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını aktaran Aydın, direnişçilerin işbirlikçiler tarafından fişlendiklerini ve askerlerin hedefi haline getirildiğini vurguladı.


‘CHP’liler gösteriyor, asker saldırıyor’

Kampın bitme aşamasına geldiğini vurgulayan Aydın, “Biz bir buçuk aydır bu kampın yapılmaması için mücadele veriyoruz. Ama bazı çıkarcılar yüzünden direnişten çok hep teslimiyet öne çıkarıldı. Bunların başını çeken CHP’lilerdir. Devlet ve yetkililer ile anlaştılar. Biz direnişçileri dışladılar, dinlemediler. Şu anda onların ekmeğine yağ sürüyorlar. Askerler bize saldırırken, onlar bizi hedef olarak gösterdiler. Gözaltına alındık. Onlardan tek bir kişi bile gözaltına alınmadı. Onların bir an önce bölgeyi terk etmelerini istiyoruz. Biz sonuna kadar direneceğiz” dedi.

Direniş vakti!

Genç, kadın, yaşlı, çoluk çocuk olarak direnişte olduklarını belirten Aydın, herkesin tek amaçta birleşmesi, kampın yapılmaması için mücadele verilmesi gerektiğini ifade etti. Farklı amaçlar ile yurttaşları birbirine kırdırtan kesime çağrıda bulunan Aydın, şöyle konuştu: “Biz burada farklı emeller için direnmiyoruz. Bizim burada tek bir amacımız var; Alevilerin bölgesinde çetelerin kampının yapılmasını engellemek ve doğamızın talan edilmesini önlemektir. Direnişimize destek veren herkes baş göz üstüne. Buraya gelen herkes siyasi kimliğini bırakıp gelecek. Bizim amacımız siyaset yapmak değildir. Ama ne yazık ki CHP’de tıpkı AKP gibi rant peşinde. Buradaki halkı birbirlerine kırdırtmak için her şeyi deniyorlar. Başta buranın muhtarı olmak üzere herkes aklını başına alsın ve direnişimizi büyütelim. Vakit direniş vaktidir. Eğer biz birlik olursak bu zalimler ile başa çıkarız.”

(DİHA)

EN SON EKLENENLER