Teşhis edilen cenaze ‘OHAL’ denilerek kimsesizler mezarlığına defnedildi

Post date:

Author:

Category:

Tatvan’da çıkan çatışmada yaşamını yitiren Rıdvan Demirağaç’ın ailesi evlatlarının cenazesini teşhis etti. Ancak “OHAL” gerekçe gösterilerek cenaze kimsesizler mezarlığına defnedildi.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde 5 Nisan günü çıkan çatışmada yaşamının yitiren 6 PKK’liden biri olan Rıdvan Demirağaç’ın ailesi çocuklarını teşhis etti. Ancak Bitlis Cumhuriyet Savcısı “OHAL” gerekçesi ile cenazeyi ailesine vermeyerek, Tatvan’da kimsesizler mezarlığına defnedilmesi talimatını verdi. Olaya ilişkin konuşan Anne Haliya Demirağaç ve baba Mahmut Demirağaç’ın tek isteği ise çocuklarının cenazesini almak.

‘HANGİ MEZARDA OLDUĞUNU BİLMİYORUZ’

Baba Demirağaç olayın yaşandığı günün ardından Bitlis Devlet Hastanesi’nin morguna giderek oğlunun cenazesini teşhis ettiğini belirterek, “Savcının yanına giderek teşhis ettiğimi söyledim. Savcı ‘yanlış teşhis etmişsiniz. Ben bu riski alamam’ dedi. DNA testi istediler. DNA testi verdik sonra bize ‘cenazeyi vereceğiz’ dediler. Geldim eve sonra 2 defa daha gittim vermediler. 12 Nisan’da bizi aradılar cenazeyi defnettiklerini söylediler. Savcının yanına gittim. OHAL’den dolayı 15 günden fazla morglarda tutamayacaklarını söyledi. Biz hangi mezarlık olduğunu bilmiyoruz. Benim tek istediğim oğlumun cenazesini versinler. Bir mezarı olsun” diye konuştu. Baba, 15 günün dahi beklenmeden çocuğunun defnedildiğini söyledi.

‘OĞLUMU ÖLDÜRENLER ONLAR CENAZEMİ VERSİNLER’

Oğlunu en son 2014 yılında gören anne Demirağaç ise, oğlu ve kimsesizler mezarlığına defnedilenlerinin hiçbirinin kimsesiz olmadığını dile getirerek, “Gideyim göreyim onun mezarını. Benim oğlumun tek kemiği kalsa bile ben onu almaktan vazgeçmeyeceğim. Bunların sorumlusu Erdoğan’dır. Benim oğlumu öldüren onlar, cenazemizi versinler. Biz bu davayı cenazemizi alana kadar yürüteceğiz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR