Tezcan: Sahteciliğe YSK eliyle izin verilmiştir

Post date:

Author:

Category:

Referandum oylamasının ardından açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, YSK’nin sayım başladıktan sonra kuralları değiştirdiğini ifade ederek, “Bu, seçimlerde sahteciliğe YSK eliyle izin verilmesi demektir” dedi.

CHP Genel Merkezinde basın açıklaması düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, YSK’yi sert bir şekilde eleştirerek, YSK şu ana kadar gerek oy kullanma gerekse sayım sırasında ki uygulamaları nedeniyle sınıfta kalmıştır. YSK yargı gözetiminde yapılacak seçimler ilkesinin yerine, yargı manipülasyonu altında yapılacak seçim gibi bir talihsiz döneme doğru girmemizi önünü açıyor diye görüyoruz” dedi.

‘SEÇİM MEŞRUİYET SORUNU İLE KARŞI KARŞIYA’

AKP’li temsilcinin itirazı üzerine YSK’nin kural değiştirdiğini ifade eden Tezcan şunları kaydetti:

“Seçimler ciddi bir meşruiyetler sorunu il karşı karşıya kalacaktır. YSK sayım başladıktan sonra kuralları değiştirmiştir. Seçim kanununda mühürsüz oy pusulalarının geçersiz sayılacağı açık bir kanun hükmüdür. YSK bu kanun hükmüne bağlı olarak, genelgesini çıkarmıştır. Sayım ve döküm işlerinin düzenleyen YSK genelgesinde de aynı şekilde kanun da tarif edildiği gibi mühürsüz oy pusulaları ve zarfların geçersiz olacağı ifade edilmiştir. Gerek kanun da gerekse kendi genelgesinde daha oylama başlamadan önce bunlar net olarak tespit edilmiş olmasına rağmen, sayımlar başladıktan sonra AK temsilcisinin itirazını dikkate alarak, özellikle altını çiziyorum. AK temsilcisinin itirazını dikkat alarak, mühürsüz oy pusulaları ve zarfların geçerli olacağına karar vermiş ve bunu duyurmuştur.”

“Bu seçimlerde sahteciliğe YSK eliyle izin verilmesi demektir” diyen Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, YSK’nin aldığı kararın devlet kampanyası şeklinde yürütülen evet kampanyasının devletin bütün imkanlarını güvenlik güçlerini, zabita güçlerini, valilik, kaymakamlıkları devreye sokarak, sandıklara dışarıda hazırlanmış pusulaları sokmaya YSK eliyle fırsat verilmesi anlamına geldiğini belirtti. Tezcan’ın konuşması şu şekilde:

YSK İKTİDARIN ARACI HALİNE GELMİŞTİR

“YSK seçimin güvenliğini kontrol etmek yerine seçimin iktidar tarafından manipülasyonun aracı haline gelmiştir. Burada özellikle sayım başladıktan sonra, açık oy gizli oy açık sayım ilkesinin uygulanması gereği bir anayasa hükmü olmasına rağmen, YSK bundan dört gün önce içişlerini bakanının açıklamasına rağmen ‘sandıklara kimseyi sokmayacağız, oylama sırasında emniyet güçleri önlem alacak’ diye yaptığı açıklamaya karşı herhangi bir önlem almamış, idarenin sayım sürecini iktidarın sayım sürecini manipüle edebilmesine cesaret vermiştir. Bugün sayımlar başladıktan sonra Türkiye’nin dört bir yanından Gaziantep’ten aydına kadar, Ankara merkeze kadar birçok yerde sayım için sınıflara vatandaşa kapatılıp, vatandaşın alınmadığı ve gizli sayım usulünün uygulandığı şikâyetleri gelmiştir.

YSK yönetimi koşulları altında yapılan bu seçimlerde OHAL KHK’ları ile anayasaya aykırı olarak, seçim kanunun değiştirilip, özellikle medyanın kontrolsüz bir şekilde yayın yapmasının önünü açmıştır. Şu anda yaşananlar hiçbir yayın yasağının dikkate alınmadan, toplumu manipüle etmek, özellikle sayım sürecinin manipüle etmenin önünün açmak ne yazık ki YSK açmıştır.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR