TGS yönetiminde ikinci istifa

Post date:

Author:

Category:

Cumhuriyet gazetesi davasında iddianameye dayanak oluşturan tanık ifadelerinden birinin TGS İstanbul Şube Başkanı Ali Açar’a ait olmasına tepki gösteren şube yönetiminde peş peşe istifa geldi. Yönetimde Elif Akgül’den sonra Şube Sekreteri Sevgim Denizaltı da Açar hakkındaki yaptırımı az görerek istifa etti.

Cumhuriyet gazetesi davasında iddianameye dayanak oluşturan tanık ifadelerinden birinin Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şube Başkanı Ali Açar’a ait olması ve sendikanın bu durum karşısında Açar hakkında yalnızca uyarı cezası vermesine tepkiler sürüyor. Kısa süre önce TGS İstanbul Şube Yönetimi’nden Elif Akgül’ün istifasından sonra Şube Sekreteri Sevgim Denizaltı da aynı gerekçeyle istifasını sundu.

Sevgim Denizaltı’nın konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “AKP iktidarı tarafından Cumhuriyet gazetesine yönelik kurulan kumpas sonucu açılan davada, iddianameye dayanak oluşturan tanık ifadelerinden birinin TGS İstanbul Şube Başkanı Ali Açar’a ait olması, Açar’ın meslek ilkelerine aykırı davranarak savcıyla yayın politikasını tartışması, kumpas kuranların ekmeğine yağ sürecek nitelikte bazı değerlendirmelerde bulunması ve bu durumun üzerinin uyarı cezasıyla kapatılmak istenmesi kabul edilemez.

TGS, yıllardır basın özgürlüğü mücadelesi veren ve bu mücadeleyi verirken bedeller ödemiş bir sendikadır. Ne gerekçeyle olursa olsun sendikamız tarihine ve bu onurlu mücadeleye gölge düşürmeye, haklarını korumakla yükümlü olduğumuz meslektaşlarımıza zarar verebilecek bir davranış içerisine girmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.

Denizaltı, 4 yıldır TGS İstanbul Şube Sekreterliği görevini yürütüyordu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR