Times yazarı Boyes: Erdoğan’ın önceliği Esad değil Kürtler

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Times yazarı Roger Boyes, dün Moskova’da Türkiye, Rusya ve İran arasında yapılan toplantı ve Ankara’nın dış politikadaki dönüşümünü değerlendirdi. Boyes, Türkiye’nin Batı’dan uzaklaşıp Rusya’ya giderek yaklaştığını ve Suriye’de asıl önceliğinin Kürtler olduğunu yazdı.

Times yazarı Roger Boyes “Türkiye ve Rusya’nın mantık evliliği” başlıklı makalesinde, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Batı’dan uzaklaşıp, Putin’e doğru yaklaşmasının Ortadoğu’nun yeniden şekillenmesi anlamına geleceğini” söyledi.
BBC Türkçe’nin haberine göre, Büyükelçi suikastını “Moskova ve Ankara arasındaki oyunun kurallarını değiştiren ittifakı önlemek için yapılan başarısız bir girişim” diye niteleyen Times yazarı Boyes, Türkiye, Rusya ve İran’ın birbirleriyle en iyi dostlar olmasa bile, Suriye’deki güç bölüşümü için konumlandıklarını anlatıyor. “Bölgedeki en kör diplomat bile kuralların yeniden yazıldığını görüyor” diye devam eden Boyes, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’deki önceliğinin Kürtler olduğunu da vurguluyor.

‘ERDOĞAN’IN ÖNCELİĞİ ESAD DEĞİL, KÜRTLER’

Boyes, Erdoğan’ın son beş yıldır Esad karşıtlarına yardım ettiğini, İran ve Rusya’nın ise Esad’ı iktidarda tutmak için mücadele ettiğini hatırlatıyor ve şöyle devam ediyor;

“Şu anda Esad’ın geleceği Türk lider için biraz daha önemsiz bir öncelik. Önceliği Türkiye-Suriye sınırındaki bölgelerin, ayrı bir Kürdistan için yerleşimleri birbirine bağlamaya çalışan, Kürt YPG örgütü için bir sıçrama tahtası olmaması. Ankara ve Kremlin arasında perde arkasında kurulan temaslar, cephede değiş tokuşlar üretti. Rusya Türk birliklerinin Halep’in kuzeyinde Kürtlerle savaşmasını görmezden gelirken, Türkiye Halep’teki Özgür Suriye birliklerini sessizce terk etti. Erdoğan’ın muhalifleri desteklemekten hesaplı geri çekilesi zor durumlarının altını çizdi. Suudi Arabistan Yemen’deki savaşına konsantre olurken, Katar Türk desteği olmadan adım atamaz. O zaman, Erdoğan Esad karşıtı isyancıların Moskova’ya teslim edilmesindeki rolünü oynuyor. Tükenmiş muhalifler, kuzeye Türkler ‘in koruması yerine, batıya doğru, Ruslar tarafından bıkıp usanmadan bombalanacakları İdlib’e yönelecek.”

‘TRUMP’A BLÖF YAPIYOR’

Bu durumun “Erdoğan’ı Putin’le kucaklaşmaktan alıkoymayacağını” söyleyen Boyes, Erdoğan’ın Şangay İşbirliği Örgütü’ne girme niyetinden bahsettiğini söylüyor ve “Erdoğan Donald Trump yönetiminin dikkatini çekmek için blöf de yapıyor olabilir.” diyor. Yazar, “Erdoğan’ın Batı’yla ilişkileri minimuma indirerek kendini garanti altına alabiliyor olabileceğini, yumurtalarının çoğunu Putin’in sepetine koyarken, ABD’yle ilişkileri NATO üzerinden, AB’yle ilişkileri de istediği gibi göre açıp kapattığı bir mülteci anlaşması üzerinden yürütebileceğini de vurguluyor.” Boyes, yazısını Erdoğan’ın batıdan uzaklaşıp, Rusya’ya yaklaşması üzerine durarak devam ettirdi. 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR