TJA ve uluslararası örgütlerden tutsaklar için kampanya

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kampanyaya dair Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi’nden açıklama yapıldı.

Açıklamaya TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan, HDP Amed İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, TJA aktivisti Sümmeye Gök, MED TUHAD-FED Eşbaşkanı Elif Haran, MEBYA-DER Eşbaşkanı Yüksel Almas katıldı.

‘SALGIN KAPİTALİZMİN SONUCU’

Kampanyanın duyurusunu Kürtçe yapan TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan, koronavirüs salgınının “Kapitalist modernite sisteminin azami kâr elde etmek için doğaya ve topluma yönelttiği saldırının ortaya çıkardığı bir sonuç” şeklinde değerlendirdi. Gökkan, “Mevcut koronavirüsü birçok devlet fırsat olarak görüp toplumda en savunmasız, yani üretim dışında kalan yaşlı ve cezaevlerindeki tutsaklar başta olmak üzere gözden çıkardığı insanlara karşı kullanmaktadır. Özellikle de muhalif ve siyasi tutsaklar, virüsün cezaevlerinde yayılmasını önlemek amacıyla çıkarılan ceza erteleme ve af düzenlemelerinin dışında tutularak, adeta ölüme terk edilmekteler” dedi.

‘VİCDAN VE AHLAK MESELESİ’

Gökkan, “Biz ‘dışarıdakiler’ bu süreçte ‘içerdeki’ direnişçi kız kardeşlerimizi, muhalif, devrimci ve siyasi tutsakları savunmalı, onların hayatını korumalıyız” diyerek, şunları ekledi: “Savunmasız insan hayatını korumak ve kurtarmak bir ahlak ve vicdan meselesidir. Yaşam ve sağlıkları ciddi risk altında olan siyasi tutukluların serbest bırakılması için herkesi kampanyaya katılmaya çağırıyoruz.”

HEDEFLER

Gökkan, kampanyanın hedeflerini şöyle açıkladı:

“* Tutsaklar, özellikle kadın tutsaklar, aileleri ve destekçilerin arasında anlamlı temaslar kurmak, tutsakların durumunu ve düşüncelerini toplumda görünür, tutsakların sesini dışarıya ulaştırmak.

* Tüm ülkelerde tutsakları desteklemek ve hükümetlerin cezaevi politikalarına karşı dilekçe kampanyaları başlatmak.

* Birleşmiş Milletler, İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), Uluslararası Af Örgütü ve benzeri kuruluşlardan, tüm siyasi tutsakların derhal serbest bırakılması için söz konusu ülkeler üzerinden siyasi ve diplomatik baskı ve kamuoyu oluşturulmalarını talep ediyoruz.”

Kampanya etkinlikleri www.solidaritykeepsusalive.wordpress.com sitesinden paylaşılacak.

DÜZENLEYENLER

Kampanyayı düzenleyenlerin listesi ise şöyle:

“Özgür Kadın Hareketi (TJA), Kurdish Women’s Movement – Europe (TJK-E), RONAK, CENÎ – Kurdish Women‘s Office for Peace, International Women’s Alliance (IWA), Women Democratic Front Pakistan (WDF), Ruba odeh Palestine, Abya Yala Feminists, National Front for Egyptian Women, Moroccan Association for Progressive Women, Revolutionary Association of the Women of Afghanistan RAWA, Collective of Support for Women Prisoners in Aragon (C.A.M.P.A.), Leyla Khaled, Janet Biehl, Margaret Owen, Khadija Ryadi, Karima, Hafnawi, Selay Ghaffar, Weeda Ahmad, Dr. Aziz Rhali, Atika Ettaife.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR