TMMOB Başkanı Koramaz : İktidarın kar hırsı ülkeyi talan ediyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Dünya Çevre Günü vesilesiyle açıklama yapan TMMOB Başkanı Emin Koramaz, anayasa ve uluslararası yasallardaki sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı güvencesine rağmen, “Anayasa’yı tanımayan iktidarın kar hırsı ülkeyi talan” ettirdiğini söyledi.

İsviçre’nin başkenti Stockholm’de 1972 yılında toplanan Birleşmiş Milletler Çevre ve İnsan Konferansı’nda, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamanın temel bir insan hakkı karara bağlanarak, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ilan edildi. Gün dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) Başkanı Emin Koramaz, kar hırsının insanlığın ve gezegenin geleceğini tehdit ettiğine işaret etti. Açıklamada, gelecek nesillere yaşayabilecek bir dünya bırakabilmek, ekolojik krize dönüşen çevre sorunlarının çözümü için hukuksal ve kurumsal düzenlemelerin geliştirilmesi gerektiğine yer verilerek şu ifadeler kullanıldı:

KAR HIRSIYLA DOĞA TAHRİP EDİLİYOR

“AKP’nin 15 yıllık iktidarında ise bilime, doğaya aykırı yasal düzenlemelerle tüm ülke bir rant alanı olarak görülmüş, kentsel ve kırsal alanlar, ormanlar, meralar, kıyılar, doğal sit alanları, tabiat varlıkları yalnızca kar hırsıyla tahrip edilmiştir.

Bu tahribat zincirinin en son örneği olan ve TBMM gündeminde bulunan ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ zaman kaybetmeden geri çekilmelidir. Zeytinliklerin ve meraların adrese teslim bir şekilde yağmalanması için hazırlandığı açık olan torba yasa geleceğimiz açısından büyük bir tehdittir.”

İKTİDAR ANAYASA TANIMIYOR

Anayasa’nın 56. maddesiyle “Sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevrenin kirlenmesini önlemenin” güvence altına alındığına işaret edilen açıklamada, buna rağmen “anayasa tanımayan iktidarın kar hırsı ülkeyi talan ettiği” belirtildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR