Toğrul’dan “Terolar’da halk tedirgin” önergesi

HDP Milletvekili Toğrul, PİRHA’nın “Kamp sonrası Terolar’da halkın tedirginliği sürüyor” haberinden de örnekler vererek, Terolara ilişkin soru önergesi verdi.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul verdiği soru önergesinde Alevilerin tepkilerine rağmen Maraş’ın Terolar bölgesine, inşa edilen AFAD kampı ve kampta yaşananların bölge halkında tedirginliği artırdığını belirti.

Geçtiğimiz günlerde PİRHA muhabiri Sevim Kahraman’ın “Kamp sonrası Terolar’da halkın tedirginliği sürüyor” haberinde konuşan Hüseyin Kocamer ve Döne Göksungur’un tepkilerine de yer verilen soru önergesine Başbakan’ın yazılı cevap vermesi istendi.

Soru önergesinde “Maraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Terolar bölgesine, direniş ve tepkilere rağmen inşa edilen AFAD kampı ve kampta yaşananlar bölge halkında tedirginliği artırmış durumdadır. Çevresinde 20 köy bulunan 27 bin kişinin yerleştirildiği kampın kanalizasyon atıkları bölgedeki Karaçay nehrine boşaltılmaktadır. Köylülerin hayvanlarını otlattığı ve tarlalarının bulunduğu büyük bir ovada yer alan kampın atıkları, köy ve çevresine ciddi kokuların yayılmasına neden olmaktadır. Köylüler, kampın mera alanında olmasından kaynaklı hayvanlarını otlatacak alanlarının da daraltıldığını belirtiyorlar. Kampla ikinci bir Maraş Katliamının zemininin hazırlandığı endişesini de yaşayan yöre halkı artık kapılarını rahatça açık bırakamadıklarını ifade etmektedirler” denildi.

“KÖY ESKİ SÜKUNETİNİ YİTİRDİ”

PİRHA’ya konuşan Hüseyin Kocamer ve Döne Göksungur’un görüşlerinin de işlendiği önergede “Kamptan sonra köyün eski sükûnetini yitirdiğini belirten köy sakinlerinden Kocamer, en son geçtiğimiz günlerde çadır kentte kalan ve bölgedeki farklı alanlara yerleştirilmek istenen bir grup Suriyeli arasında yaşanan tartışma ve askerin müdahalesinin köyde yarattığı endişeyi hatırlatıyor. Kocamer; “Orada yaşayan Suriyeli mültecilerden Arap ve Türkmenler arasında bazı çatışma ve sıkıntılar’ yaşanmasından kaynaklı ciddi bir ses ve yankının oluştuğunu ve durumun köyün içinde yaşayanları tedirgin ettiğini ifade etmiştir. Göçlerin de başladığını hatırlatan Kocamer, ekonomik kaygılardan dolayı göçlerin artması konusunda da endişeli olduklarını ifade ediyor.

54 yaşındaki Döne Göksungur da kampın kurulduğu günden bu yana tedirginliklerinin arttığını söylüyor. Alevilere karşı baskı ve asimilasyon politikalarının bu kamp ile sürdürüldüğüne değinen Göksungur; işverenlerin, Suriyeli mültecileri ucuz iş gücü olarak çalıştırmalarından kaynaklı işsizliğin arttığını belirtiyor. Göksungur, ayrıca kampa yerleştirilen cihatçı çetelerin olabileceği kaygı ve korkusunu da yaşadıklarını dile getiriyor” denildi.

“MARAŞ HALKI MÜLTECİLİĞİN NE OLDUĞUNU BİLİR”

“Tüm bunlara rağmen, bölge halkı, mülteciliğin ne olduğunu en iyi bilenlerdendir. Çünkü Maraş katliamını yaşayıp yurdunu terk eden bölge halkı toprağından uzak bir yerde yaşamanın acısını çok iyi bilmektedir. Suriye’den gelen mülteciler toplumda birçok reflekse yol açarken ve çeşitli saldırılara uğradıklarında, bu topluluklara sahip çıkanda ilk olarak Kürt Aleviler şahsında bölge halkı olmuştur. Dolayısıyla, bölge halkının tedirgin olduğu nokta mültecilerin kendisi değildir, mülteciler üzerinden oluşturulmak istenen politikalara karşı endişe taşımaktadır” denilen önergede, cevaplanmak üzere şu sorular soruldu.

1-Terolar bölgesindeki AFAD kampında kaç kişi yaşamaktadır? Kampta yaşayan insanlar nerelerden getirilmiştir? Kampta yaşayan insanların yaşamları nasıl güvence altına alınmaktadır?

2-Kampta yaşayanlarla ilgili herhangi bir güvenlik araştırması yapılmakta mıdır? Kampta cihatçı çetelerin yaşadığı iddiası hakkında ne düşünmektesiniz? Köylülerin iddia ettiği üzere kampta cihatçı çetelerin yaşadığına dair uygulamış olduğunuz güvenlik önlemleri nelerdir?

3-Çevre köylerde yaşayan insanların kaygılarını gidermek için kamp ile ilgili ne gibi güvenlik önlemleri almaktasınız?

4-Mevcut kampın kurulmasından bu yana kampın içerisinde kaç olay yaşanmıştır? Kampta yaşayanların birbirleriyle kavga etmesinin nedeni nedir?

5-Kampın kanalizasyonun yaratmış olduğu olumsuzluklar ve hastalıklara dair yapmış olduğunuz incelemeler nelerdir? Yapmış olduğunuz incelemeler sonucunda almış olduğunuz önlemler nelerdir?

6-Kampın yapılmasından bu yana çevre köylerin sürekli su kesintileri ve suyun tadının bozulması gibi sorunlarının nedeni nedir? Barınma merkezine yapılan atık suyu arıtma tesisinden Karaçay deresine deşarj edilen su çevreye zarar vermiş olmayacak mıdır?

7-Kampın arıtmasından dereye deşarj edilen suyun Ekosisteme etkisi nedir? Deşarj edilen suyun, tarıma, suya ve yeraltı kaynaklarına etkisi nedir?

8-Kampın içerisine kurulmuş olan arıtma tesisinin özelikleri nelerdir? Derenin su kalitesini bozmayacak şekilde hangi kriterlerde suyu deşarj etmektesiniz? Dereye katılan suyun değerleri nelerdir?

9-Köylülerin vermiş olduğu dilekçe sonucunda incelemede bulunan tarım il müdürlüğünün çözüm olarak suyun deşarjının Karaçay deresinden alınıp Aksu suyuna akıtılması daha ciddi sorunlara sebebiyet vereceği konusunda ne düşünmektesiniz?

10-Kampın köylülerin mera alanına yapılmasından kaynaklı, köylülerin hayvanlarını otlatması için bölgede başka mera alanı bulunmakta mıdır? Bulunmakta ise bu mera alanları ne kadardır? Değil ise bu sorunu nasıl çözeceksiniz?

11-Kampın yapılmasından sonra bölgedeki köylerden herhangi bir göç yaşanmış mıdır? Yaşanmış ise kaç kişi göç etmiştir?

12- Kampta yaşayanların bölgede ucuz iş gücü, sigortasız ve iş güvencesi olmadan çalıştırılması, insani ve vicdani midir?

13-Kampın bölgeye yapılmasına karşı çıkılmasına rağmen ve şu anda yaşanan sorunlardan kaynaklı kampı kapatmayı düşünmekte misiniz?

PİRHA

EN SON EKLENENLER