Tokat Çat köyünden organik tarım projesi

0
703

Tokat Reşadiye Alevilerin yaşadığı Çat köyünde toprakla buluşmayı hedefleyen bir proje başlatıldı.

Proje doğrultusunda Tokat Reşadiye Çat Köyü’nde 7 dönümlük alana 31/05/2017 tarihinde nohut dikimi yapıldı. Nohut ekimi, bakımı ve hasat zamanlarında İstanbul’dan Çat köyü dernek yönetimi ve gönüllülerden oluşan bir ekiple bölgeye giderek sürece birebir dahil olmak yününde program yapılmış bulunmakta. Bu program çerçevesinde 18.07.2017 ve 20.07.2017 tarihleri arasında nohut bakımı yapıldı.

Bahsi geçen alana yerli nohut ekimi yapılmış olup hiçbir şekilde suni gübre kullanılmayacaktır. Ürün tamamen doğal döngüsünde yetiştirilecek.,

Proje ile ilgili açıklama yapan dernek yönetimi ” Türkiye’de ve dünyada ki kentselleşme ve yanlış tarım politikaları sebebiyle köylerde üretim gözle görülür bir şekilde azalmış ve insanlar üreterek değilde tüketerek karşılama anlayışını benimsediklerinden dolayı tarım alanları uzun süre atıl hale gelmiş durumdadır. Aynı zamanda kar amaçlı üretilen, kanserojen içeren ürünler piyasaya sürülmektedir. Bizler lokal de olsa bu döngüyü tersine çevirmek istedik. Projenin ortaya çıkma sebeplerinden birisi olarak bundan söz etmek yerinde olacaktır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here