Toplumsal muhalefet için HDK yeniden örgütlendiriliyor

ANKARA (DİHA) – Türkiye’nin tüm ötekileştirilenlerini bir araya getirmek amacıyla örgütlendirilen HDK, önümüzdeki süreçte daha aktif bir rol üstlenerek, “toplumsal muhalefet” görevini yerine getirmeye yönelik yeniden yapılandırılacak.

Türkiye’nin içerisinden geçtiği krizde “toplumsal muhalefet” rolünü üstlenecek olan Halkların Demokratik Kongresi (HDK), önümüzdeki süreçte daha bir aktif rol üstlenmesi için yeniden örgütlendirilecek. 2011 Ekim’de tüm ezilen, sömürülen, dışlanan ve yok sayılan halkların ve inanç topluluklar tarafından ortak bir dayanışma ve mücadele zeminin için oluşturulan HDK, bu rolünü yerine getirmek için ciddi kararlaşmalara gitti.

Son bir kaç yıl içerisinde Türkiye’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı, yerel ve genel seçimlerden dolayı yaşanan yoğunluk ve kimi eksikliklerden dolayı istenilen düzeyde örgütlendirilemeyen HDK, halkların iradesinin en geniş biçimde ortaya çıkması ve halkların kendilerini yönetmelerinin önemli bir aracı olarak meclis örgütlenmelerini yeniden ele alacak. Bu kapsamda yürütülen tartışmalarla her köyde, her mahallede, her ilçede, her bölgede meclisler kurularak, toplumsal muhalefetinin örülmesi temel hedef olarak belirlendi.

Ortaya konulan bu hedef için yerellerde de kimi tartışmalar yürütülürken, HDP başta olmak üzere tüm HDK bileşenlerinin meclislerin kurulmasından doğrudan sorumluluk alacak. HDP bu kapsamda parti organlarına gönderdiği genelgede de HDK’nin büyümesinin HDP’nin de siyaset yapma alan ve olanakları aynı ölçüde büyüteceğini kaydedilerek, bu bağlamda mahalle meclislerinin kendilerini HDK meclisleri olarak da görmeleri gerektiği ve bu süreçten sonra kurulacak olan meclislerin de HDK Mahalle Meclisi Girişimi olarak çalışmalarına sürdüreceği aktarıldı.

Örgütlenmenin önünde kimi zaman yaşanan tartışma ve eksiklilerin önüne geçilmesi için de ortaklaşmanın da daha etkin kılınması karar altına alındı.

Yürütülen tartışmalar sonucunda ulaşılan bu kararlıkla HDK’nin olmadığı yerlerde de, örgütlenmesinin de biran önce sağlanması için gerekli çalışmalara da başlanacak.

(hd/kk/avt)

EN SON EKLENENLER