‘Toplumun dokusuna tuz ekiliyor’

Başkanlık sistemi olarak da tabir edilen 18 maddelik anayasa değişiklik paketinin meclis genel kurulundaki ilk turu tamamlandı, ikinci tur görüşmelerine ise Çarşamba günü başlanacak. Başkanlık teklifine dönük yoğun tepkiler var.

Adana’daki Alevi kurumlarından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Demokratik Alevi Derneği temsilcileri, anayasa değişiklik paketine dönük değerlendirmelerini PİRHA’ya yaptı.

“MEVCUT SİSTEM YOK EDİLİYOR”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Adana Şube başkanı Şükrü Şahin, “Ülkemizde demokrasi adına bir şeyler varsa büyük bedeller ödenerek kazanılmıştır” diyerek, bugün karşı karşıya kaldığımız durum az da olsa mevcut demokrasinin tamamen ortadan kaldırılmasına dönük bir girişimdir” dedi.

“KARANLIK BİR DÖNEM YAŞIYORUZ”

Alevilerle ilgili değil adım atmak, değişiklik geçtiği taktirde daha artan bir baskıyı yaşayacaklarını belirten Şahin “İki cephe kaldı; ezen ve ezilenler cephesi. Aleviler ezilenler cephesinde yer alan bir inanç toplumu olarak demokrasiyi, özgürlükleri bu cephe kazanacaktır. Bugün daha karamsar ve daha karanlık bir dönem yaşıyoruz, ama inanıyoruz ki tarihin her döneminde direnenler kazanır” diye konuştu.

“TOPLUM KUTUPLAŞTIRILARAK İKTİDAR TESİS EDİLİYOR”

Demokratik Alevi Derneği (DAD) Eş Başkanı Pir Zeynel Kete ise “Toplum kutuplaştırılarak, karşıtlaştırılarak iktidarlar tesis ediliyor” diyerek “Türkiye gibi homojen olmayan ülkelerde bir ulus yaratma projesi var. Ulus yaratılırken de sürekli bir karşı düşman var ediliyor ki kendi iktidarlarını yaşamın her alanında oturtsunlar” ifadesini kullandı.

Pir Kete, toplumun dokusuna tuz ekildi mi çok kültürlük yeşermez, diyerek bugün yapılanın toplumun dokusuna tuz ekmek olduğunu kaydetti.
Kete konuşmasında şunları ifade etti:

“Alevi toplumunun rızalığı alınmadan yapılan hangi uygulama olursa olsun, bizim için haq anlayışı temsil etmiyor. Yol erkanımız ve cemûcıvat kültürümüz karşıtlık üzerine kendini var eden bir kültür değildir. Hakikat ve özgürlük arayışı olan tüm kesimlerin ortak paydaları vardır. Bundan dolayı karşıtlıktan ziyade bizi birbirimize  bağlayan ilişkilerimiz daha fazladır. Bu anlayışla hareket etmeliyiz.”

Diren Keser/MERSİN

EN SON EKLENENLER