Toros Üniversitesi’nde Alevilik inancı ve toplumsal kurumlar semineri

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Toros Üniversitesi Alevilik Bektaşilik Uygulama ve Araştırma Merkezi’mizin düzenlediği “Alevilik İnancı ve Toplumsal Kurumlar” konulu seminer 45 Evler Kampüsü Konferans Salonu’nda yapıldı.

Seminere Toros Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ali Özveren, Rektör Prof. Dr. Yüksel Özdemir, CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, Dekanlar, Daire Başkanları, Akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Toros Üniversitesi Alevilik Bektaşilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Hiroki Wakamatsu, Alevilik semineri serisinin 2.sini düzenlediklerini belirterek bu çalışmalara destek verenlere teşekkür etti. Wakamatsu, “ Burası Mersin, huzurun, barışın, kardeşliğin, bereketli topraklarıdır. Bu topraklar Rum, Ermeni, Katolik, Sünni, Arap, Alevi, Türk, Kürt gibi ırkların kardeşçe yaşamayı başardığı bir şehirdir” şeklinde konuştu.

Wakamatsu’nun ardından söz alan Mütevelli Heyet Başkanı Ali Özveren, “Bizim hem toplum olarak hem de Alevilik cemaati olarak en önemli sorunumuz kendimizi yeterince bilememekten kaynaklanıyor. Alevilik inancı yüzyıllarca yasaklanmış, baskı altında kalmıştır. Gerçek anlamda Alevi inancının ne olduğunu araştırması, ibadet şeklinin geçmişte, günümüzde ve farklı ortamlarda nasıl olduğunu bilimsel olarak ortaya koyulması gerekiyor. Bu bilimsel araştırmaların sağlıklı yapılabilmesi için Alevilik Bektaşilik Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne önemli görevler düşüyor” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR