Tribünden indirildi: ‘Alevi-Sünni birliktir’ pankartına yasak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Malatya’da Alevi ailelerin yoğun olarak ikamet ettiği Cemal Gürsel mahallesinde 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri atılmasının tepkiler sürüyor. Aileler her fırsatta endişeli olduğunu dile getirirken, konuyla ilgili soruşturma devam ediyor.

CHP ve HDP milletvekilleri konuyu Meclis gündemine taşırken, emniyet ise yaptığı açıklamada olayın bir provokasyondan ibaret olduğunu ileri sürmüştü.

Malatya’da Alevi evlerinin işaretlenmesine ilişkin olarak tepkiler büyürken, toplumun geneli de konuya hassasiyetle yaklaştı ve pek çok kesimden kınama geldi.

Emniyet ve Federasyon öyle istedi

Olaya tepki gösterenler arasında taraftar grupları da vardı. Süper Lig takımlarından Yeni Malatyaspor’un destekçileri de olayı kınamak istedi.

Geçen hafta oynanan ve 0-0 berabere sonuçlanan Yeni Malatyaspor-Beşiktaş karşılaşması öncesinde taraftarlar hazırladıkları, ‘Alevi-Sünni birlikte güçlüyüz’ pankartıyla Cemal Gürsel mahallesinde yaşanan çirkin olayı protesto etmek istediler. Ne var ki taraftarların hazırlayıp, gece stada astığı pankart, ‘siyasi olduğu gerekçesiyle’ emniyet ve Türkiye Futbol Federasyonu yetkilileri tarafından maç başlamadan önce zor kullanılarak indirildi.

Öte yandan Malatyalı taraftar grubu; Yarbay Songül Cennette yazılı pankarta da Emniyet ve Federasyon işbirliği ile ambargo konduğunu duyurdu.

‘Kamu vicdanı yaralandı’

Yeni Malatyaspor taraftarı konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Son zamanda Malatya’mızda yaşanan olumsuz durumlardan dolayı bizim birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu ispatlamak adına yaptığımız, üzerinde ‘Alevi-Sünni birlikte güçlüyüz’ yazılı pankartımız ve ayrıca bu vatan için şehit olmuş Malatyalı Yarbayımız şehit Songül Yakut cennette yazılı pankartımız tribünden indirilmiş ve asılmasına Federasyon tarafından engel olunmuştur. Bu durum bizi derinden üzmüştür. Sergilenen bu tavır, herkesi rahatsız etmiş bizi de vicdanen yaralamıştır.”

Erk Acarer – Birgün

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR