Trump: ABD katil, İran terörist

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD Başkanı Trump, ABD’nin Irak savaşındaki katliamlarını itiraf ederken, Putin’e katil denirse ABD’ye de dönüp bakmak gerektiğini söyledi. Trump İran’ı hedef almayı da sürdürerek ‘Bir numaralı terörist devlet. Her tarafa para ve silah gönderiyorlar’ ifadesini kullandı

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e katil denecekse Irak’taki savaşta yapılanlara işaret edip ABD’nin de katil olduğunun görülmesi gerektiğini söyledi. Trump, İran’ın ise “bir numaralı terörist” olduğunu kaydetti.

Trump, “Putin katil” denilince ilginç bir çıkışta bulundu ve “Pek çok katil var. Bizde de çok katil var. Ülkemizin o kadar masum olduğunu mu düşünüyorsun?” şeklinde karşılık verdi. Trump, İran’ı “bir numaralı terörist devlet” olarak niteleyerek, önceki yönetimin Tahran’la imzaladığı anlaşmayı “hayatımda imzalandığını gördüğüm en kötü anlaşma” diye eleştirdi.

Öngörülmez adımlar atan, tepki çeken başkanlık kararnameleri imzalayan, göçmenleri ötekileştirici uygulamlara imza atan ABD Başkanı Donald Trump’ın, Fox News televizyonuna verdiği röportajın detayları yayınlandı.

Fox News televizyonu sunucusu Bill O’Reilly’in sorularını yanıtlayan Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e saygı duyup duymadığı sorusuna “Evet, Putine saygı duyuyorum” dedi. Ancak, Putin’e saygı duyuyor olmasının onunla iyi ilişkiler kuracağı anlamına gelmediğinin altını çizen Trump, şöyle devam etti: “O ülkesinin lideri. Rusya ile iyi geçinmek iyi geçinmemekten daha iyidir diyorum. Ve Rusya’da büyük bir mücadele olan IŞİD ve İslami terörizm konusunda bize yardım ederse bu iyi bir şey ve onunla iyi geçiniriz ama bilmiyorum.” Sunucunun “Putin bir katil” demesi üzerine ise Trump “Pek çok katil var. Bizde de çok katil var. Ülkemizin o kadar masum olduğunu mu düşünüyorsun?” cevabını verdi. Sunucunun ABD’nin yöneticilerinizden katil olan kimseyi bilmediğini ifade etmesi üzerine Trump, ABD’nin de çok fazla hata yaptığını, başından beri kendisinin Irak savaşına karşı olduğunu ve o savaşta çok fazla insanin öldürüldüğünü söyledi.

‘İran bir numaralı terörist’

Trump, Barack Obama yönetimini P5+1 ülkeleriyle, İran ile imzaladıkları nükleer anlaşmasının da hayatında gördüğü en kötü anlaşma olduğunu ifade etti. Trump, Obama yönetiminin hiçbir sebep yokken İran ile anlaşma imzaladığını söyledi.

Anlaşmadan çekilip çekilmeyeceğine yönelik soruya “göreceğiz” cevabını veren Trump, “Şunu söyleyebilirim, ülkemiz onların umurunda değil. Onlar bir numaralı terörist devlet. Her tarafa para ve silah gönderiyorlar… Cesaretlendiler ki uçaklarımızı takip ediyorlar, küçük botları ile gemilerimizin etrafında dönüyorlar ve böyle bir anlaşma yapacak kadar aptal birilerinin olduğuna inanamadıkları için bize olan saygılarını yitirdiler” ifadelerini kullandı.

ABD’deki seçim tartışması sorulunca da, bazı eyaletlerde ölülerin seçmen olarak gösterildiğini, bazı kişilerin iki eyalette seçmen kaydı yaptırdığını, iki eyalette de oy kullandığını, hatta vatandaş olmayanların seçmen kaydı yaptırdığını savunan Trump, konuyu kuracağı bir komisyonla inceleteceğini söyledi.

Büyük şirketler mahkemeye başvurdu

Trump’ın nüfusun çoğunluğu Müslüman olan 7 ülke vatandaşlarına vize ve ülkeye giriş yasağı koymasına tepkiler sürüyor. Apple, Facebook ve Google, Netflix, Airbnb, Microsoft, Levi Strauss & Co, Uber, Box, Mozilla, Dropbox, Twilio, Zynga, Medium, Pinterest dahil göçmenleri çalıştıran 97 şirket, Trump’ın göçmen yasağına bayrak açtı. Mahkemeye başvuran şirketler, vize yasağını askıya alan kararın sürmesini istiyor. Şirketler yasal başvurularında, göçmenlerin Amerikan ekonomisi ve toplumu için önemli olduğu tezini işledi. Basındaki haberlere göre, şikâyette şu ifadeler yer aldı: “Fortune dergisinin en büyük 500 şirket listesinde yer alan 200’den fazla şirket, göçmenler veya onların çocukları tarafından kuruldu. Bunlar arasında, Apple, Kraft, Ford, General Electric, AT&T, Google, McDonald’s, Boeing ve Disney de var. Uzun vadede, bu başkanlık kararnamesinin yol açacağı istikrarsızlık, Amerikan şirketlerinin dünyanın en yetenekli kişilerini işe almasını daha zorlu ve maliyetli hale getirecektir. Mahkeme, başkanlık kararının yasadışı olduğunu tasdik etmeli.” Trump ise bir saldırı gerçekleşmesi durumunda, bunun sorumlusunun seyahat yasağı kararnamesini durduran federal mahkeme yargıcı James Robart olacağını söyledi.

WASHINGTON

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR