Trump bir ismi daha görevden aldı

Post date:

Author:

Category:

ABD Başkan Donald Trump, görevden aldığı Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster’ın yerine eski Birleşmiş Milletler Temsilcisi John Bolton’ı atadığını duyurdu. Görevden alınan McMaster, daha önce Katar ve Türkiye’yi terör destekçisi olmakla suçlamıştı.
ABD Başkan Donald Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster’ı görevden aldığını ve yerine ABD eski Birleşmiş Milletler Temsilcisi John Bolton’ı atadığını açıkladı. Dikkat çeken bu görev değişikliği, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın görevinden alınıp, yerine CIA Başkanı Mike Pompeo’nun getirilmesinden bir hafta sonra geldi.
Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Olağanüstü bir iş çıkaran ve her zaman dostum olarak kaclacak Korgeneral H.R. McMaster’a hizmetleri için minnettarım” dedi.
BOLTON BU GÖREVE GETİRİLEN 3’NCÜ İSİM 
Görevine 9 Nisan’da başlayacak olan John Bolton, Başkan Trump göreve geldiğinden bu yana, Ulusal Güvenlik Danışmanlığı’na getirilen üçüncü kişi oldu.
Trump’ın ilk ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn, yeni yönetim görevine başladıktan sadece birkaç hafta sonra, Ruslarla temasları hakkında Beyaz Saray yetkililerine yalan söylediği gerekçesiyle istifaya zorlanmıştı. Washington Post gazetesi geçen hafta, Başkan Trump’ın, H.R. McMaster’ı görevden almayı kararlaştırdığı iddialarını ortaya atmış, ancak Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders bu haberleri yalanlamıştı.
TÜRKİYE VE KATAR’I SUÇLAMIŞTI
McMaster geçen yılın sonunda “Türkiye ve Katar’ın radikal ideolojilerin yeni sponsorları olduğu” yönündeki açıklaması nedeniyle Ankara’nın sert tepki gösterdiği bir isimdi.
McMaster, Washington’da Policy Exchange adlı düşünce kuruluşun düzenlediği bir toplantıda ABD çıkarlarına karşı üç küresel tehdit bulunduğunu ve bunların ikisinin Orta Doğu’daki cihatçı radikal gruplar olduğunu söylemişti. Suudi Arabistan’ın yıllar önce bazı terör örgütlerini desteklediğine referans veren McMaster, günümüz için ana destekçilerin Katar ve Türkiye olduğunu iddia etmişti.
Beyaz Saray, Mart ayında bir dizi görev değişikliğine ve istifalara sahne oldu.
Başkan Donald Trump’ın en yakın danışmanlarından Beyaz Saray İletişim Direktörü Hope Hicks’in ardından Trump’ın ekonomi danışmanı Gary Cohn da istifasını açıkladı. Trump’ın başkanlık kampanyasına başlamasından bu yana yakın çevresinden istifa eden üst düzey isimlerin sayısı 10’u geçti.
BOLTON KİMDİR?
Eski Başkan George W. Bush dönemimde ABD’nin BM Temsilciliği görevini yapan John Bolton, daha sorma “silahlanma kontrolü ve uluslararası güvenlikten sorumlu” müsteşar olarak Dışişleri Bakanlığı’na atanmıştı. Bolton, sert görüşlü bir muhafazakar olarak tanınıyor.
John Bolton 2003’te ABD’nin Irak’ı işgalinin başlıca savunucularındandı ve Washington’da o dönemde yaşanan kutuplaşmanın da başlıca sorumlularından olarak görülüyordu. Bolton, İran ve Kuzey Kore’ye karşı askeri müdahaleyi savunmasıyla ve Rusya konusundaki sert tutumuyla da biliniyor.
2005 yılında ABD’nin BM nezdindeki yeni daimi büyükelçiliğine atanması, şaşkınlıkla karşılanmıştı. BM’deki reformlara destek yerine köstek olmakla suçlanan Bolton’ın gelişini hakaret olarak algılayan BM diplomatları da oldu. Ocak 2007’de BM’deki görev süresi dolunca geri çekildi.
Amerikan Girişimcilik Enstitüsü’nde çalışan Bolton, son yıllarda medyada muhafazakar yorumculardan biri olarak yüzünü gösterdi.
Kuzey Kore’nin ABD’ye yönelik nükleer silahlanma tehditleri karşısında Pyongyang’a daha sert yanıt verilmesini savundu.
Başkan Trump 2015’te İran ile nükleer anlaşmanın iptal etmeye karar verdiğinde, Bolton zaten uzun süredir bunun için kampanya yürütüyordu.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR