Trump da ‘Büyük felaket’ dedi

Post date:

Author:

Category:

Array

ABD Başkanı Donald Trump, başkan olduktan sonra Ermeni katliamı için yaptığı ilk açıklamada selefi Barack Obama gibi “Meds Yeghern” yani “Büyük felaket” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten sonraki ilk 24 Nisan açıklamasını yaptı. Trump, Ermenice’de “büyük felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullandı.

TRUMP’A MEKTUP: SOYKIRIM OLARAK TANIMLAYIN

ABD Temsilciler Meclisi’nden 80’i aşkın üye Donald Trump’a ortak mektup göndererek, Başkan’dan 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlamasını istemişti.

OBAMA VE BUSH NE DEMİŞTİ?

Trump’tan önce iki dönem boyunca başkanlık yapan Obama, seçim kampanyasında 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyacağına dair söz vermesine karşın, görev başında farklı bir tutum izlemişti. Obama, başkanlık yaptığı yıllardaki 24 Nisan açıklamalarında “soykırım” sözü yerine, Ermenice “büyük felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullanmıştı.

Trump’tan önceki son Cumhuriyetçi ABD Başkanı olan George W. Bush da “soykırım” dememişti. Bush da görev yaptığı iki dönemdeki açıklamalarında, “soykırım” yerine, “tarihin en büyük trajedilerinden biri” ya da “20’nci yüzyılın en korkunç trajedilerinden biri” gibi ifadeler kullanmayı tercih etmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR