Trump, Dünya’nın yok edilmesi hükmünü verdi!

Post date:

Author:

Category:

Array

ABD Başkanı Donald Trump, uzun süredir tartışma konusu olan iklim kararnamesini imzalarken, ABD’nin küresel ısınmaya yönelik hedefleri artık geçersiz

Ulusal Çevre Ajansı’nı (EPA) ziyaretinde maden işçilerinin huzurunda yeni kararnamesini imzalayan ABD Başkanı Donald Trump, EPA’nın yeni bir ‘enerji konsepti hazırlaması’ talimatı vermiş oldu. İmza sırasında konuşan Trump, “kömüre karşı savaşı bitirmek istediğini” söylerken, kararnamenin Barack Obama tarafından yürürlüğe konulan Clean Power Plan’a karşı olduğunu vurguladı. Obama döneminde imzalanan Clean Power Plan adlı iklim kararnamesi, birçok eyaletin yargı yoluna gitmesi nedeniyle henüz yürürlüğe girmemişti. Bu plana göre ABD’deki karbondioksit salınımlarının 2030 yılına kadar 2005’e oranla yüzde 32 civarında azaltılması hedefleniyordu. Donald Trump ise seçim kampanyası boyunca Obama’nın iklim ve çevre kararnamesini ‘kömüre karşı savaş’ olarak nitelendirmişti.

ABD ve Türkiye aynı!

Trump’ın “Kömüre karşı savaşı bitirme” kararı ile küresel ısınma sürecinin hızlanarak süreceği anlaşılıyor. Türkiye’nin yerli enerji söylemleri ile kömürlü termik santralleri büyütme adımlarıyla Trump’ın politikaları kesişirken, dünyanın birçok ülkesinde bu eğilimin güç kazanacağı şimdiden belli. En büyük kirletici ülkeler olan ABD, Çin ve Hindistan’ın aynı eksende ilerleyecekleri zirvelerde yaptıkları açıklamalardan anlaşılıyor. Türkiye’de 79 bin megawattı aşkın enerji üretim kapasitesi varken kullanılan enerji miktarı 1/3 oranında seyrediyor. 2020 yılında 120 bin megawatt seviyesini hedefleyen Türkiye, kömür ve nükleer santrallerle buna ulaşma peşinde. Avrupa’nın en kirli 10 şehri içinde 8 kentle yer alan Türkiye yeni rekorlar kırmaya hazırlanırken, Türkiye coğrafyası yok olma eşiğine taşınacak. Sular, tarım arazileri, ormanlar bu yolla kirletilip ülke yaşanmaz hale gelecek.

WASHINGTON / ANF

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR