Trump, İran’ı Twitter’dan uyardı!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD Başkanı Donal Trump, “İran, tehditlerinize dikkat edin. Daha önce hiç görülmemiş bir şekilde size geri dönebilir” diye uyardı.

İki ülke arasında tırmanan gerilim, taraflar savaş istemediklerini söyleseler de endişeleri arttırıyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın imzacılarına, taahhütlerine uyması için 7 Temmuz’a kadar süre verdi.

İran Cumhurbaşkanı, Avrupalı imzacı ülkelerin anlaşmaya sadık kalmaları durumunda, İran’ın da anlaşma kapsamında kalacağını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı, 7 Temmuz’a kadar sözler tutulmazsa Arak reaktöründeki faaliyetlerin yeniden başlayacağı ve uranyumun yüze 3,67 oranında zenginleştirileceğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Mayıs 2018’te nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi ardından, anlaşmanın geleceği tehlikeye girdi. İran yönetimi de, Trump’ın kararından bir yıl sonra 8 Mayıs’ta bazı taahhütlerini askıya aldı.

Tahran son olarak bu hafta, düşük oranda zenginleştirilmiş uranyum stokunu, anlaşmada belirlenen sınırın üstüne çıkardıklarını açıkladı.

Salı günü bir açıklama yapan Avrupa Birliği Dış Politika Temsilcisi ile Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık, Tahran’ın anlaşmada zenginleştirilmiş uranyum belirlenen 300 kg sınırına geri dönmeye çağırdı. Ancak imzacılar şimdilik İran’a karşı yaptırım mekanizmasını devreye koymadı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter üzerinde yaptığı açıklamada İran’ın anlaşmayı ihlal etmediğini belirterek, anlaşmadaki iki maddeye dikkat çekti. Zarif sözkonusu maddelerde, diğer taraflar sözlerini tutmadığında geçici olarak uranyum miktarının aşılabileceğine izin verildiğini belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR