Trump: NATO’nun modası geçti

     

ABD Başkanı olarak 20 Ocak’ta görevi devralmaya hazırlanan Donald Trump, Alman Bild ve İngiliz Times gazetelerine verdiği ortak mülakatta Almanya Başbakanı Angela Merkel’in mülteci politikasını “feci bir hata” olarak nitelendirdi. Merkel’in mülteci politikalarını sert bir şekilde eleştiren Trump, “Merkel’e büyük saygı duyuyorum. Ama olup bitenler büyük bir talihsizlikti” diye konuştu.

‘Almanya’nın nereden gelirse gelsin herkesi ülkeye kabul ettiğini’ söyleyen Trump, “Biliyorsunuz babam da Alman kökenli olduğu için Almanya’yı seviyorum ve kendim benzer bir durumla karşılaşmak istemem” diye konuştu. Trump, görevi devralacağı ilk günden itibaren ABD’nin sınırlarının daha güvenli hale gelmesi için çalışacağını ve pazartesi günü ilgili kararnameyi imzalayacağını belirterek, “İnsanlar, başka insanların ülkelerine gelip zarar vermesini istemiyor” dedi.

Trump, terörizmle sorun yaşayan ülkelerden gelen Müslümanlara ilişkin olarak güvenlik kontrollerinin de artırılacağını belirtti. “Sertleştirilecek kurallardan Avrupa Birliği ülkelerinden ABD’ye seyahat edecek olanların da etkilenip etkilenmeyeceği” sorusuna Trump, “Olabilir, ama göreceğiz” yanıtını verdi.

“Irak savaşı hataydı”

Trump, Irak savaşını “Büyük olasılıkla ABD tarihinde verilmiş en kötü karar” olarak nitelendirerek, Irak müdahalesinin arı kovanına taş atmaya benzediğini söyledi. Yüksek mülteci rakamlarının arka planında Suriye savaşının olduğunu söyleyen Trump, Suriye’de Körfez ülkeleri tarafından finanse edilen güvenlik bölgelerinin bir seçenek olabileceğini dile getirerek, “Almanya’nın şu an yaşadığı travmaya göre bu maliyeti çok daha  düşük bir seçenek olurdu” dedi.

Trump, Rusya’nın Suriye krizine müdahalesini nasıl değerlendirdiği sorusuna ise “Bu çok korkunç, kötü bir durum” yanıtını verdi. ABD’nin çok daha öncesinde harekete geçme fırsatını değerlendiremediğini şimdi ise artık çok geç olduğunu söyledi.

Rusya’ya yönelik ABD’nin uyguladığı yaptırımların da nükleer silahlanma bağlamında yeniden değerlendirileceği mesajını veren Trump, “Bir yanda nükleer silahların kayda değer ölçüde azaltılmasından yanayım. Bu çok açık. Ama diğer yanda yaptırımlar var ve Rusya bu yaptırımlardan şu anda ağır şekilde etkileniyor” diye konuştu ve herkesin yarar sağlayacağı bir çözüm bulunabileceğini kaydetti.

NATO ile ilgili de değerlendirmede bulunan Trump, NATO’nun “modası geçmiş” bir ittifak olduğunu savundu. NATO’nun çok uzun süre önce kurulduğunu ve çok az ülkenin yapması gereken katkıyı sağladığını söyleyen Trump, bunun ABD’ye karşı büyük bir haksızlık olduğunu belirtti. Trump, İran’la yürürlükteki nükleer anlaşmanın geleceğine ilişkin ise kesin bir değerlendirme yapmaktan kaçındı ve “Bu karşı karşıya kaldığımız kötü anlaşmalardan biri. Gördüğüm en aptalca anlaşmalardan” şeklinde konuştu.

“Brexit kararı akıllıca”

Trump, İngiltere’nin AB’den çıkış kararı alması ile ilgili de görüşlerini açıkladı. Başka ülkelerin de AB’den çıkabileceği tahmininde bulunan Trump, Almanya’nın AB’yi çıkarları doğrultusunda kullandığı eleştirisinde bulundu. “Bu nedenle İngiltere’nin AB’den çıkması akıllıca bir karar” dedi.

© Deutsche Welle Türkçe

dpa/DW/HS/BK

EN SON EKLENENLER