Trump-Putin buluşması gerçekleşti

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rusya’nın Donald Trump’ın başkan seçildiği ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiası nedeniyle büyük merakla beklenen ilk Trump-Putin görüşmesi G20 zirvesi sırasında gerçekleşti. İki lider olumlu mesajlar verdi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in merakla beklenen ilk yüz yüze görüşmesi Hamburg’un ev sahipliği yaptığı G20 Zirvesi çerçevesinde gerçekleşti.
Görüşme sırasında odaya alınan gazetecilere olumlu mesajlar veren iki liderin yarım saat öngörülen buluşması bir buçuk saati aştı.

TRUMP: ONUR DUYUYORUM

ABD Başkanı Trump, Rusya Devlet Başkanı Putin ile ilk kez tanışıyor olmaktan “onur” duyduğunu ve Soğuk Savaş döneminin iki rakibi arasında olumlu gelişmeler yaşanmasını beklediğini söylerken, “Putin ile çok çeşitli konuları ele aldık ve galiba gayet iyi gidiyor” derken görüşmeyi, “çok, çok iyi” olarak nitelendirdi.
Trump, Putin ile olmaktan onur duyduğunu ifade ederken, “Görüşmelerimiz sürecek. Rusya için, ABD için ve ilgili herkes için olumlu gelişmeler yaşanmasını dört gözle bekliyoruz” dedi ama hangi konuları ele aldıklarına açıklık getirmedi.

PUTİN: ÖNEMLİ BİR İKİLİ GÖRÜŞME

Rusya Devlet Başkanı Putin ise Trump ile tanışmaktan “memnuniyet duyduğunu” ifade ederken, uluslararası sorunları ve ikili konuları ele aldıklarını, “önemli bir ikili görüşme” gerçekleştirdiklerini aktardı.

Trump ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiş olmanın başlı başına olumlu bir işaret olduğunu, görüşmenin olumlu sonuçlar doğurmasını umut ettiğini belirten Putin, ABD başkanı ile daha önce telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini, ancak telefon görüşmelerinin asla yeterli olmadığını da sözlerine ekledi.

İki ülke dışişleri bakanları Sergey Lavrov ile Rex Tillerson’ın da katıldığı Trump-Putin buluşması Rusya’nın ABD’deki 2016 yılı başkanlık seçimlerine Trump’ın lehine siber saldırı ve dezenformasyon yoluyla müdahalede bulunduğu iddiaları nedeniyle büyük bir merakla bekleniyordu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR