Trump’a karşı azil süreci: Demokratlar risk aldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Donald Trump’ın Ukrayna üzerinden Demokrat Parti üyesi eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ve oğlu hakkında bilgi almaya çalıştığı iddia edilmişti. Trump’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile yaptığı görüşmede Biden’in adını andığını kabul etmesi, iddiaları güçlendirmişti.

PELOSİ: HESAP VERME ZAMANI GELDİ

Donald Trump’ın görevden alınmasına kadar gidebilecek olan ‘Impeachment’ adlı süreci başlatıldığını Demokrat Parti Temsilciler Meclisi Grup Başkanı Nancy Pelosi duyurdu. Pelosi, “Başkan hesap vermek zorunda. Kimse kanunların üzerinde değildir” diye konuştu.

Karardan önce konuşan Barack Obama döneminin başkan yardımcısı Joe Biden da benzer sözler sarf etmişti. Biden, “Kanunun üstünde olduğuna inanan bir başkanımız var. Eğer Kongre’nin işini yapmasına engel olur ve kanunların küçümsemeye devam ederse, Donald Trump, Kongre’ye tek şans olarak görevden alma sürecini başlatmayı bırakacak” demişti.

Demokratların kararını bekleyen Donald Trump ise, kendisinin 2020 seçimlerinde yeniden seçilmesini engellemek için ‘cadı avının’ başlatıldığını savundu. Trump, görevden alma prosedürünün seçimlerde kendisine oy kazandıracağını da iddia etti.

RİSKLİ BİR SÜREÇ

ABD tarihinde bugüne kadar hiçbir Başkan Kongre kararıyla görevden alınmış değil. Amerikan halkının böylesi bir ihtimale soğuk baktığı da daha önceki anketlerden anlaşılıyor ve ilk seçimlerde Demokratlar aleyhine ters tepmesi de ihtimal dahilinde.

Görevden alma ya da azil sürecinin başlatılması için Amerikan Kongresi’nin iki kanadından biri olan Temsilciler Meclisi’nde girişimde bulunabiliyor ve söz konusu başvuru daha sonra Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi’nin önüne gidiyor. Burada azil sürecinin devam edip etmeyeceği kararı oy çokluğuyla alınıyor.

TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDE GEÇSE DAHİ SENATO’DA TAKILABİLİR

Adalet Komitesi’nin onay vermesi halinde bir de Temsilciler Meclisi’nde oylama yapılacak ve salt çoğunlukla kabul edilmesi yeterli olacak. Sonrasında ise aynı süreç Senato’da devam edecek. Senatörler de jüri görevi üstlenerek, nihai kararı veriyor. Bir başkanın azledilmesi için Senato’da üçte iki çoğunluk gerekiyor.

Halen 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nde 235 Demokrat Parti üyesi; 198 de Cumhuriyetçi bulunuyor. İki sandalye ise boş. Senato’da ise 100 üyeden 53’ü Cumhuriyetçi Parti üyesi.

3 KEZ BAŞLATILDI, BAŞARILI OLMADI

Şimdiye kadar 1868 yılında Andrew Jackson; 1974’te Watergate skandalı nedeniyle Richard Nixon ve 2001 yılında ise Bill Clinton hakkında azil süreci başlatılmıştı. Nixon, süreç sonlanmadan istifa etmişti ancak istifa etmese dahi görevden alınacağı tahmin ediliyordu. Jackson ve Clinton’a yönelik azil süreçleri ise yapılan oylamalar sonucu reddedilmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR