Trump’tan İran’a yaptırım

Post date:

Author:

Category:

Array

İran’ın balistik füze denemesinin ardından ABD ile İran arasındaki kriz tırmanıyor. Donald Trump yönetimi, tehdit ettiği İran’a karşı yaptırım kararı aldı. İran’ın misillemesi gecikmedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın ateşle oynadığını söyleyip “Askeri seçenek dahil her türlü seçenek masada” açıklamasından kısa süre sonra İran’a karşı yeni yaptırımlar açıklandı.

ABD, İran’la bağlantılı 13 kişi ve 12 kuruma ekonomik yaptırım uygulayacağını açıkladı. Maliye Bakanlığı, bu kurum ve kişilerin bazılarının BAE, Lübnan ve Çin’de olduğunu duyurdu. Bakanlığın internet sitesinden açıkladığı yaptırım kararı, Ali Hameney ve Hasan Ruhani yönetimindeki İran’ın balistik füze denemelerine misilleme olarak alındı.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, “terörizmin en büyük sponsorunun İran” olduğunu söyledi. Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İran’ın başarılı olduğunu açıkladığı balistik füze denemesini, provokasyon olarak nitelendirmişti. Barack Obama döneminde nükleer anlaşma yapılan ve batı ile diplomatik ilişkiler kurması sağlanan İran’ın son 6 aydır ABD için tehdit oluşturduğunu söyleyen Flynn, “İran, bu anlaşma için ABD’ye müteşekkir olması gerekirken, daha da yüreklenmiş görünüyor” demişti. Flynn, füze denemesi yapan İran hükümetini “resmen uyardıklarını” kaydederken, Tahran’ı bir Suudi savaş gemisine, Husi milisleri tarafından gerçekleştirilen saldırı ile ilgili de suçlayarak, gelişmelerin “İran’ın Ortadoğu’da dengeleri bozan tavrının kanıtı” olduğunu vurgulamıştı. Trump da Twitter hesabında, “İran ateşle oynuyor. Obama’nın onlara ne kadar nazik olduğunun farkında değiller ama ben olmayacağım” mesajı yayınlamıştı

Yeni füze denemesi mi?

İran Devrim Muhafızları ise tatbikatta yeni füze denemelerini gerçekleştireceklerini duyurdu. Ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in baş danışmanı Ali Ekber Velayeti, “Deneyimsiz birinin İran’ı tehdit etmesi ilk kez olmuyor. Amerika hükümeti, İran’ı tehdit etmenin işe yaramadığını anlayacak. İran’ın kendisini savunmak için hiçbir ülkenin iznine ihtiyacı yok” demişti. Savunma Bakanı Hossein Dehghan da, 29 Ocak’taki füze denemesinin arkasında durarak, “Hiçbir yabancının, ülke savunmasıyla olan işlerimize karışmasına izin vermeyiz” demişti. Öte yandan BAE Dışişleri Bakanı Enver Karakaş, “Washington’a karşı direnme politikası ne İran’ın ne de bölgenin menfaatinedir. İran’ın bölgesel yaklaşımının değişmesi şu dönemde temel olan şeydir. İran’ın izlediği büyüklenme politikası bölgedeki durumu alevlendirmektedir, çözüm ise gerginliği tırmandırmakta değil, komşuya saygı duymak ve rasyonel bir yaklaşım sergilemektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

İran’dan misilleme

Yaptırım kararına Tahran’dan dakikalar içinde misilleme geldi. Tahran, teröre destek verdiği gerekçesiyle ABD’li şirket ve kişilere ambargo uygulayacağını açıkladı. İran Dışişleri Bakanlığı, “bölgedeki terör örgütlerinin oluşumunda, desteklemesinde veya savunmasız insanların öldürülmesinde rolü olan bazı ABD’li şirket ve kişiler hakkında ‘yasal kısıtlamalar’ uygulayacağını” duyurdu. Kişi ve şirketlerin isimlerinin ise daha sonra açıklanacağı kaydedildi. Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter hesabında, “İran tehditlerden etkilenmeyecektir çünkü her zaman halkına dayanıyor. Biz hiçbir zaman savaşı başlatan taraf olmayacağız, ancak aynı zamanda da tüm savunma amaçlı olanaklarımıza güveniyoruz” açıklamasında bulundu.

WASHINGTON

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR