Trump’tan önce Erdoğan Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma bilgisine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisini gerçekçi bulmayan AKP’li eski vekil Ahmet Faruk Ünsal, Mavi Marmara olayını hatırlatarak, ‘Bununla fiili olarak AKP hükümeti Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı’ dedi

ABD Başkanı Donald Trump, bugün Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan ederek, ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını açıklayacağı bekleniyor. ABD’den gelen bilgilere en sert tepki AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından geldi. Erdoğan, Kudüs’ü Müslüman aleminin kırmızı çizgisi olarak ilan etti ve atılacak olası bir adım karşısında İslam İşbirliği Teşkilatını toplantıya çağıracağını açıkladı.

Anlaşmayı neden imzaladınız?

Erdoğan’ın açıklamaları, daha önce İsrail’le yaşanan Mavi Marmara sürecini hatırlatırken, davanın mağdurlarından AKP’li eski Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal, AKP’nin Trump’tan önce bu Kudüs’ü İsrail’in başkenti yaptığını söyledi. Ünsal, “Kudüs’ün bütün Müslümanlar açısından ne kadar önemli olduğunu Erdoğan’ın söylemesine ihtiyaç yok. Kudüs elbette bütün Müslümanlar açısından son derece önemlidir. Ama AKP’nin geçmişte Mavi Marmara davasında İsrail’in katliamlarını dokunulmazlık zırhı ile meşrulaştıran bir tavır içerisinde girmesi ve bütün meclisi bu cinayetleri örtmek için peşine takması büyük bir çelişkidir. Mavi Marmara anlaşmasının altında bu ‘anlaşma Kudüs’te imzalanmıştır’ diye yazıyor. Darbeden 15 gün önce, bu anlaşmayı neden Kudüs’te imzaladınız?” diye sordu.

Kudüs tüm dinler için önemli bir merkez

Erdoğan’ın Kudüs tepkisini de içerideki politik sıkışmışlığı aşma girişimi olarak tanımlayan ve “Politik olarak içeride sıkışmış bir siyasi hareketin 2016 Haziran’ında Kudüs’ün başkent olduğunu zımni olarak kabul etti” savunmasında bulunan Ünsal, Kudüs’ün çatışma merkezi olmaktan çıkarmak için özel bir statü ile yönetilmesi gerekir. Kudüs sadece Müslümanlar ve Yahudiler için değil, Hıristiyanlar içinde önemli bir şehir. Kudüs’ün bütün dinlerin ortak yönetimi ile yönetilmesi gerekiyor. Bu herkes için gereklidir. Esasında tarihte de böyle olmuş. Kudüs kent konseyi değişik kesimlerden Kudüs’ü yönetmişler. Kudüs böyle bir konsey tarafından yönetilirse Kudüs sorunu yatışmış olur” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR