TSK ve ÖSO Efrîn etrafında 12 karargah kurdu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TSK’nin denetimindeki ÖSO grupları ile Efrîn’e dönük saldırı hazırlıkları kapsamında 12 köye obüs ve Katyuşa füzeleri yerleştirdi. Kentin sürekli bu alanlardan bombalandığı belirtilirken, güçler arasındaki mesafenin 300 metreye kadar düştüğü kaydedildi.

İdlib hesapları ile Suriye sahasından çekilmek istemeyen Türkiye, oluşturduğu paramiliter Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları ile Efrîn’e 3 koldan saldırı planı şimdilik engellense de, Ezez çevresi, El Rai (Çobanbey), Marê ve İdlib kentlerinde TSK ve ÖSO gruplarının yoğun hareketlilik ve hazırlığı sürüyor. Bu kapsamda Şehba’nın Til Rifat ve Minix kasabaları başta olmak üzere, YPG ve Ceyş El Suwar denetimindeki köylere topçu atışı yapan Türkiye’nin planlarını hayata geçirmek için uluslararası zemin yokluyor.

12 KÖYE KARARGAH KURULDU

TSK’nin ÖSO grupları ile birlikte bu bölgede bulunan 5 köyü karargah haline getirip, ağır silahlar konuşlandırdığını belirten YPG kaynakları, bu köylerin Ramazan Bayramı’nın ardından 12’ye çıktığını kaydetti. Türkiye’den getirilen ağır silahların buralarda konuşlandırıldığını ve sevkiyatın halen devam ettiğini aktaran askeri yetkili, bu noktaların olası bir Efrîn saldırısında ana üs olarak kullanılacağını dile getirdi.

AYNI ANDA SALDIRILAR GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Bölgedeki tank hareketliliğine de dikkat çeken kaynak, “Gündüz saatlerinde TSK ve ÖSO bu bölgede ölü gibi yaşıyor. Hiçbir hareketlilikleri söz konusu olmuyor. Ama havaların kararmaya başlaması ile birlikte Türkiye sınırından karargah haline getirilen bu 12 köye doğru yoğun sevkiyat yaşanıyor” dedi. Askeri yetkili, TSK’nin bu köylerden özellikle akşam saatlerinde aynı anda Efrîn’in doğusunda ve yine Şehba bölgesinde bulunan köylere yoğun bombardıman yaptığını söyledi.

‘KÖY İÇLERİ BOMBALANIYOR’

Efrîn’in doğusunda kente bağlı Şera ve Şêrawa ilçelerinin TSK’nin öncelikle hedefi olduğunu vurgulayan askeri yetkili, uzun süredir bu ilçelere bağlı Ezidî köyü Kestellê ve Baflunê, Kitmê, Meranazê, Şêwerka, Malkîyê ile Cılbirê köylerinin akşam saatlerinde yoğun bombardımana tutulduğunu söyledi. Gelişi güzel atılan obüs ve kartuşa füzelerinin zaman zaman köy içlerine kadar düştüğünü belirten yetkili, “Şu ana kadar bir can kaybı yaşanmadı ancak çok sayıda evin yıkıldığını belirtebiliriz” dedi.

‘300 METREYE KADAR YAKIN’

TSK ve desteklediği kimi ÖSO gruplarının Şehba taraflarına yanaştığını belirten bir başka askeri yetkili ise, TSK’nin YPG denetimindeki Samuqa, Tılmadiq, Cîcan, İmhuş, Hirbil ve Şêx Îsa köylerinin 300 metre kadar yakınına konuşlandığını belirtti. Buraya da yoğun askeri sevkiyatın yapıldığını belirten askeri yetkili, “Gece saatlerinde bu köylere ve köy kırsalına yoğun obüs ve tank atışları yapılıyor” diye belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR