‘TSK’nin Suriye’de yeri yok’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

YPG Sözcüsü Nuri Mahmut, Suriye’deki son gelişmelere dair konuştu. YPG Sözcüsü Mahmut, YPG’nin Türk ordusunun Suriye’deki varlığını kabul etmediğini ve Türk ordusunun olası her türlü saldırısına karşılık vermeye hazır olduklarını belirtti.
Mahmut, YPG ve YPJ’nin büyük başarılar elde ettiği bir süreçte Suriye halklarının özgürlüğüne karşı olan güçlerin, özgürleştirilmiş bölgeleri kuşatmak amacıyla yeni planlar peşinde olduğunu ifade ederek, “Türk ordusu tankları ve askeri araçlarıyla sınır bölgesine konuşlandı. Astana görüşmelerinden sonra Türk devletine bağlı bazı gruplar Cerablus, Bab ve Ezaz gibi yerleri işgal etti. Fakat buna rağmen halkın iradesini kıramadılar. Bu nedenle Türk devleti, Efrin Bölgesi’ni tamamen kuşatmak için İdlib’e güçlerini yerleştirdi” dedi.

‘Eşsiz direnişe çarparlar’

YPG’nin Türk devleti ile El Nusra arasında herhangi bir fark görmediğini, çünkü her iki tarafın amacının Efrin Bölgesi’ni kuşatmaya almak olduğunu dile getirdi. Hayat Tahrir El Şam (El Nusra) çeteleri 23 Temmuz’dan önce İdlib’in büyük bir bölümünü Ehrar El Şam çetelerinden almıştı. Mahmut, Türk devletinin İdlib’i işgal etmedeki amacının bölgeyi İskenderun ve Kıbrıs gibi işgal ettiği topraklara katmak istediğini söyledi. Türk devletinin Efrin Bölgesi’ne saldırmaya yeltenmesi halinde meşru savunma hakkı çerçevesinde saldırılara karşılık vereceklerini belirten Mahmut, bu durumda Türk devletinin YPG savaşçılarının eşsiz direnişine çarpacağını söyledi. Sözcü Mahmut, Suriye halklarının ve YPG güçlerinin Türk devletinin İdlib, Ezaz, Bab ve Cerablus’taki varlığını kabul etmediğinin altını çizdi.

Azad Sefo – QAMİŞLO – ANHA

48

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR