TTB, işkence gören köylülere ‘Sizin hatanız’ diyen doktor için harekete geçiyor

0
139

 Şapatan’da işkence gören köylülerle görüşen heyet, yaşananların rapor haline getirilip kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi. Heyette yer alan Türk Tabipler Birliği grubu işkence gören köylülere ‘Sizin hatanız’ diyen doktorla hakkında soruşturma açılması için köylülerin ifadelerine başvurdu.

Türk Tabipler Birliği (TTB), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Türk Psikiyatri Derneği (TPD) ve Adli Tıp Uzmanları Derneği’nden oluşan bir heyet, köylülere yapılan işkenceyle gündeme gelen Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Şapatan köyündeki incelemelerinin ardından köyden ayrıldı.

Kaymakamlık ile görüşme talepleri reddedilen heyet köy halkı, savcı, Şemdinli Devlet Hastanesi yetkilileri ve ailelerin avukatı ile görüştü. Heyet, işkence gören köylüleri dinlerken, TTB grubu, işkenceye uğrayan köylülere rapor vermeyerek “Sizin hatanız” diyen doktor Elif Ç.’ye soruşturma açılması için köylülerin ifadelerine başvurdu.TTB grubu köylülerin ifadeleri neticesinde doktor hakkında soruşturma başlatılacağını bu kapsamda kendisinin de ifadesine başvurulacağını belirtti.

Köylüleri dinleyen heyet, işkenceye dair fiziksel ve psikolojik bulguları kayıt altına alırken yaşananların rapor haline getirilip kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Köyde incelemelerde bulunan heyet akşam saatlerinde köyden ayrıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here