Tugayda toplu bonzai kullandılar, Diyarbakırlı askere işkence yaptılar

Post date:

Author:

Category:

Tekirdağ Çerkezköy’de askerlik yapan Diyarbakırlı Muhammed Uçakçı isimli genç, topluca kullanılan bonzaiden sonra onlarca asker ve komutanı tarafından bir gece boyunca işkenceye maruz kaldı. İç organları hasar gören, vücudunun çeşitli yerlerinde kırık ve morluk oluşan Uçakçı askerden firar etti.

Diyarbakırlı Muhammed Uçakçı isimli genç, 8 aydır askerlik yaptığı Tekirdağ Çerkezköy 3. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda onlarca asker ve komutanı tarafından bir gece boyunca işkenceye maruz kaldı. Mayıs ayında yaşanan olayda gördüğü işkence nedeniyle iç organları hasar gören ve vücudunun çeşitli yerlerinde kırık ve morluk oluşan Uçakçı, işkence sonrası askerlikten firar ederken, firari olduğu için de tedavi olamıyor.

Olay gecesi kendisini “Hasan komutan” olarak tanıtan bir askerin aradığını ve “Oğlun yaramazlık yapmış. Hastaneye getirdik” dediğini anlatan Uçakçı’nın annesi Münevver Uçakçı, “Ben oğluma bir şey olmasından korktum” dedi. Ertesi gün oğlunun askerden firar edip İstanbul’da bulunan teyzesinin yanına gittiğini ve yaşananları burada öğrendiklerini anlatan anne Uçakçı, “Komutanın bizi aradığı gece oğlumun da bulunduğu koğuşta askerler hep birlikte bonzai içmiş. Oğluma da vermişler ve oğlum kriz geçirmiş” dedi.

‘TEHDİT EDİLMİŞLERDİ’

Oğlunun uzun süre yerde kaldığını ve askerlerin bu şekilde oğlunu dövdüğünü anlatan anne Uçakçı, “Koğuşta sadece Mardinli bir Kürt asker arkadaşı var. Zaten gittiğinden beri oğlumu ve Mardinli arkadaşını hiç sevmiyorlardı. Tehdit edildiklerini söylemişti. Muhtemelen bu yüzden bunu yapmışlar” ifadesinde bulundu.

‘KOMUTAN SADECE KAN TESTİ YAPTIRDI’

Mardinli askerin komutanı aradığını ve kriz geçiren oğlunu bu şekilde ambulansa bindirdiklerini öğrendiklerini aktaran anne Uçakçı, “Oğlumun anlattığına göre ambulansta bir komutan ve 2 asker oğlumu dövmeye başlamışlar. Ambulans şehirde bir tur attıktan sonra tekrar geri gelmişler ve komutan oğlumu askerlere vermiş. ‘Ne yaparsanız yapın’ demiş. Koğuşunda bulunan askerler de oğlumu bodrum katına indirmiş ve ellerini ranzaya kelepçeleyerek sabaha kadar dövmüşler ve baygın halde bırakmışlar. Durumu kötü olunca hastaneye götürmüşler ama burada da rapor vermemişler. Komutan kan testi yaptırmış sadece” sözleriyle öğrendiklerini anlattı.

Oğlunun o haliyle ertesi gün tellerden atlayıp firar ettiğini ve Çerkezköy’de bulunan bir hastaneye gittiğini öğrendiklerini belirten anne Uçakçı, “Burada rapor almış. Doktor hastanede yatırmak istemiş ama tekrar koğuşa götürülme korkusuyla hastaneden de çıkmış. İstanbul’daki teyzesinin yanına gitmiş” dedi.

KOMUTAN BONZAİ’NİN GETİRİLDİĞİNİ KABUL ETTİ

Durumu öğrendiklerinde İstanbul’a, oradan da oğlunun askerlik yaptığı yere gittiklerini söyleyen anne Uçakçı, “Bir komutan ile görüştük. Komutan bize ‘Her taraf ağaç ve teller ta uzakta. Çarşıdan bonzai getirip buradan içeri sokuyorlar. Nereden göreyim’ dedi. Komutan oğlumun dövüldüğü gece izinli olduğunu ve hiçbir şeyden haberi olmadığını söyledi” sözleriyle görüşmelerini aktardı.

BU SEFER DE HASTANEYE GÖTÜREMİYOR

Oğlunu Diyarbakır’a getiren anne Uçakçı, şimdi de oğlunun kimliği yanında bulunmadığı için hastaneye götüremiyor. Defalarca askerlik şubesine gittiğini vurgulayan Anne Uçakçı, “Oğlumun hali perişan ve psikolojisi çok kötü. Hangi hastaneye götürsem kimlik istiyorlar. Oğlum da son 15 gündür kendisini tekrar askere götürmemizden korktuğu için eve de gelmiyor. Nerede kalıyor, ne yapıyor bilemiyorum” dedi. Oğlunun intihar etmesinden korktuğunu belirten anne Uçakçı, “Oğlum ‘Askere gitsem yine aynı koğuşa götürecekler ve bu sefer beni öldürecekler’ deyip duruyor. Evden de kaçtı. Hastaneye de gitmiyor. Psikolojisi çok kötü. Oğlumun başına bir şey gelmesinden korkuyorum” dedi.

İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) hukuki yardım talebiyle başvuruda bulunan anne Uçakçı, “Hadi oğlum bonzai bağımlısı olsun. İşkence mi edilir? Cezası ne ise verin. Niye dövüyorsunuz? O komutan ve askerler hakkında suç duyurusunda bulunacağım” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR