TUHAD-FED’den Öcalan açıklaması

TUHAD-FED 30. Genel Meclis Toplantısı’nın sonuç bildirgesi açıklandı. OHAL ile birlikte Kürtlerin ve kurumlarının hedef alındığı belirtilen bildirgede, “Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması, OHAL’in kaldırılması, cezaevi koşullarının iyileştirilmesi” talepleri sıralandı

Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), 30. Genel Meclis Toplantı sonuç bildirgesini Amed Yenişehir’deki dernek binalarında yaptıkları basın toplantısıyla açıkladı. TUHAD-FED yönetici ve üyelerinin katıldığı basın toplantısında açıklanan sonuç bildirgesinde, AKP iktidarının son 4 aylık süreçte “darbelere karşı mücadele adı altında” ilan ettiği OHAL ile Kürtlere ve Kürt kurumlarına yönelik saldırılar değerlendirildi.

İmralı’da ağırlaşan tecrit

Sonuç bildirgesini okuyan TUHAD-FED yöneticisi Dilek Özer, OHAL ile birlikte AKP iktidarı tarafından Kürtlere ve Kürt kurumlarına yoğun baskıların yaşandığını ve uygulamaların 12 Eylül Askeri Darbesi’ni aştığını söyledi. Özer, AKP’nin 90 yıllık politika geleneğinden vazgeçmediğini belirterek, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride dikkat çekti. Özer, “AKP iktidarı hem içeri de hem Ortadoğu’da yaşayan tüm Kürtleri yok etme üzerine politika yürütmüştür. 14 yıldır iktidarda olan AKP de kendisinden öncekilerden farklı davranmamış, hatta 17 yıllık İmralı tecridini daha da derinleştirmiştir” dedi.

Çözümün tek adresi Öcalan

AKP iktidarının Kürt sorununa “güvenlik” eksenli yaklaştığını belirterek, çözümün tek adresi olarak Öcalan’ı işaret eden Özer, TUHAD-FED ve bileşenleri olarak taleplerinin “PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması, OHAL’in kaldırılması ve cezaevi koşullarını iyileştirilmesi” olduğunun altını çizdi.

Cezaevlerindeki hak ihlalleri

Sonuç bildirgesinden sonra konuşan TUHAD-FED Eşbaşkanı Mehmet Temizyüz ise, cezaevindeki tutukluların karşı karşıya kaldığı hak ihlallerine değinerek, Şırnak Cezaevi’ndeki siyasi tutsakların süresiz dönüşümsüz açlık grevi başlattıklarını hatırlattı. Temizyüz ,6’ncı gününde olan açlık grevine yatan tutsakların taleplerinin “tüm cezaevlerindeki koşulların iyileştirilmesi, Şırnak’taki yasağın kaldırılması, yıkımın durdurulması ve Şırnak halkının yaşam alanlarına geri dönecek koşulların yaratılması” olduğunu belirtti.

DİHA

EN SON EKLENENLER