TÜM KOZLAR MASADA

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kürt karşıtlığı nedeniyle Suriye’de iflası yaşadıktan sonra Rusya’ya dümen kıran Türkiye, yeniden ABD’den rol istiyor. Türkiye, Kürtlerin bir statü elde etmemesi için CIA Başkanı’na ‘TSK’nin kullanılması’ dahil tüm seçeneklerini sundu. Görüşme saatlerinde Rusya’nın Bab’da TSK’yi vurması dikkat çekerken, tüm oyunlara rağmen QSD Rakka sınırlarına dayandı

ABD istihbaratı CIA Başkanı Mike Pompeo’nun Ankara’ya gelerek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmelerin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’nin ABD-Batı ekseninden Rusya eksenine kaydığı bir dönemde gerçekleşen ziyarette Türkiye’nin Ortadoğu için ABD’den rol istediği ve buna karşı Kürtlerin durdurulmasını önerdiği belirtiliyor.

Türkiye tüm kozlarını oynuyor

Pompeo’nun Ankara ziyaretinde ilk durağı MİT olurken daha sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüştü. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da katıldığı görüşmeye ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken, Ankara kulislerinden gelen haberlere göre Türkiye, ABD’nin Kürtlere karşı kendilerine vereceği destek için bütün kozlarını sahaya sürüyor.

QSD’yi bölme girişimi

Görüşmelerde Türkiye’nin “TSK’yi Rakka’ya sürmeye hazır olduğu” ancak buna karşılık Demokratik Suriye Güçleri (QSD) içerisinde yer alan Arapları ayırıp Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlamayı isteği belirtildi. Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, diplomasi kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin bu isteğini şu sözlerle dile getirdi: “Ankara’nın çantasında, El Bab alındıktan sonra ÖSO’dan seçilecek ve PYD/YPG’nin ağırlıkta olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) ayrılacak Arap unsurlarından oluşacak 10 bin kişilik bir ordunun Rakka’yı IŞİD’den alması var. Tabii ki ABD ve Türkiye’nin özel operasyon desteği ile.”

‘Türk kemeri’ için Girê Spî

Havuz medyasından Yeni Şafak gazetesi ise “Türk özel birliklerinin Rakka operasyonuna katılabileceğini ancak bunun için kendilerine yol açılması gerektiğinin ABD’ye iletildiğini” yazdı. Haberde “TSK ve ona bağlı grupların Bab’dan Rakka’ya ilerlemesi durumunda Suriye ordusu ile karşı karşıya gelebileceği” savunularak yeni yol için Girê Spî (Til Ebyad) işaret edildi. Girê Spî, Baas rejimi tarafından Kobanê ile Cizîrê bölgesini ayırmak için kurulan ilk “Arap kemeri”ydi. YPG/YPJ güçleri 15 Haziran 2015’te Girê Spî’yi özgürleştirmişti. İkinci bir kemer olan Cerablûs-El Rai-Ezaz hattını elinde bulunduran Türkiye, Girê Spî’yi de bu yolla alarak bu kez “Türk kemeri” kurmak istiyor.

YPG’ye desteği kesin

Milliyet gazetesi Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan ise CIA direktörü Pompeo ile yapılan görüşmelerde Türk tarafının “YPG ile PKK’nin aynı olduğunu gösteren bir dosya sunduğunu” ve YPG’ye verilen desteğin kesilmesinin istendiğini yazdı. Çevikcan köşesinde, “Bir diğer başlık da PKK-YPG ilişkisiydi. Cumhurbaşkanı, PYD-YPG’nin PKK’nın Suriye kolu olduğunu, PKK yöneticilerinin YPG’de hangi görevleri üstlendiğini tek tek göstererek aktardı” diye yazdı. Haberde “Türkiye’nin ABD’ye ÖSO olmasa bile TSK’nin Suriye ve Irak’ta DAİŞ ile mücadele edebileceğini” ilettiği belirtildi.

Sınır ötesi izni

Pompeo’nun ziyaretinde Türkiye’nin bahar aylarında Güney Kürdistan’daki PKK kamplarına yönelik yapmayı planladığı bir sınır ötesi operasyon için de ABD’den icazet isteği yazıldı. ABD’den istihbarat desteğinin yanında siyasi destek de istendiği ve bunun karşılığında ABD’nin bölge çıkarları doğrultusunda hareket edebileceği belirtliyor.

Ankara’ya dikkat çeken ziyaret!

İngiltere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Stuart William Peach, temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelerek, Türk Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la görüştü. Kritik bir dönemde gerçekleşen ziyaret dikkat çekti. İki hafta önce İngiltere Başbakanı Teressa May’da Türkiye’ye gelmişti.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR