Tunç: İktidar katliamlarla yüzleşmemek için TV10’u kapattı

Post date:

Author:

Category:

TV10 çalışanları ve izleyicileri, KHK ile kapatılan televizyonlarının açılması talebi ile 29’uncu kez bir araya geldi. Sanatçı Ferhat Tunç, “İktidar Alevi halkının kendi yaşadıkları acıyı dile getirdiği TV10’nu, kendi tarihi ile yüzleşmemek için kapattı” dedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TV10 çalışanları ve izleyicileri televizyonlarının açılması talebi ile 29’uncu kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi.
Alevi örgütlerinin yanı sıra, Dersim Araştırmalar Derneği, Dersim Gazetesi yazarları, Cumartesi Anneleri ve sanatçı Ferhat Tunç eyleme destek verdi. “Özgür basın susturulamaz”, “Alevilerin sesi TV10 susturulamaz” pankartlarının açıldığı eylemde, “Alevilerin sesi susturulmaz” sloganları atıldı.

Eylemde konuşan sanatçı Ferhat Tunç, hakkın, hukukun ve adaletin baskılandığı bir gerçekliği yaşadıklarını vurgulayarak, adaletsizlik ve hukuksuzluğa karşı dur demek için alanlarda olduklarını belirtti. Tunç, “Bu ülkede adaleti kontrol altına almak için OHAL ilan edenler, bugün bu durumu olağan hale getirmeye çalışıyor” dedi.

‘TEKÇİ BİR ZİHNİYET YARATMAK İSTİYORLAR’

Referandum süreci ardından insanlık tarihi adına kabul edilemeyecek bir sürece sürüklendiğini ifade eden Tunç, KHK’lere dikkat çekerek, “Öncelikle Kürt coğrafyasında yaşanan katliamları gizlemek için Kürt basınını kapattılar, Kürt basınını tek tek susturdular, çünkü yaratmaya çalıştıkları zihniyet tekçi bir zihniyettir” dedi.

Sadece Kürt halkının değil, Alevi halkının da adım adım hedef alındığını dile getiren Tunç, “Lokmalarından kısarak kendi acılarını, kültürlerini dile getirmek için TV10’nu kurdular. Katliamları tartıştıkları bu kanal aslında Türkiye’yi yönetenlerin bu tarihle yüzleşmesini sağlamak için çok önemli bir görev görmekteydi. Alevi halkının kendi yaşadıkları acıyı dile getirdiği TV10’nu, iktidar kendi tarihi ile yüzleşmemek için kapattı” dedi.

Haklarını alıncaya kadar alanlarda mücadele etmeye devam edeceklerini ifade eden Tunç, Alevi geleneği olan bir deyiş ile konuşmasını sona erdirdi.

Söylenen deyişin ardından eylem sloganlarla sona erdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR