Tuncel esnafa baskı kuran valiyi uyardı

Dersim’de esnafı ziyaret eden DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, kepenk kapatan esnafa soruşturma açılmasının ve siyasetçilerin gözaltına alınmasının talimatını veren Tunceli Valisi’ni uyararak, kepenk kapatmanın demokratik bir hakkı olduğunu söyledi.

Dersim’de 14 HPG’linin bombardıman sonucu yaşamını yitirmesine tepki amacıyla kepenk kapatan kent esnafının valilik ve emniyet baskısına maruz kalması nedeniyle Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) heyeti kente gelerek, dayanışma ziyaretinde bulundu. DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Berdan Öztürk, Ayşe Acar Başaran, Alican Önlü, DBP PM ve MYK üyeleri, Dersim, Perî (Akpazar) belediye eşbaşkanlarının da yer aldığı kalabalık grup, Dersim Belediyesi önünde açıklama yaptı. Burada konuşan DBP Eş Genel Başkanı Tuncel, insanların demokratik tepkisini gösterdikleri, savaş istemedikleri için soruşturma ve baskı ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

‘Gözaltındakiler derhal serbest bırakılsın’

Dersim’de öncelikle gece operasyonu yapıldığını ardından insanların telefonla ifadeye çağrılarak gözaltına alındığını belirten Tuncel, burada HDP, DBP il eşbaşkanları olmak üzere 9 kişinin kendileri ifadeye gitmesine rağmen gözaltına alındığını hatırlatarak, derhal serbest bırakılmalarını istedi. Yapılması gerekenin demokratik siyasetin önünün açılması olduğunu söyleyen Tuncel, “Demokratik siyasete alan kapandıkça savaşa ve şiddete alan açılır. Savaşa ve şiddete alan açmak demek ölüme, zulme göz yummak demektir” dedi.

‘Büyük bir direniş ve mücadele var’

DBP ve bileşeni oldukları HDP’ye yönelik ciddi bir saldırı dalgası ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Tuncel, “Bir yandan DBP belediyelerine el konuluyor. Halkın seçtiği, halkın değerlerine el konuluyor. Bir yandan da gözaltı, tutuklama furyalarıyla bizi siyaset yapamaz hale getiriyorlar. Sadece son bir yılda 2 bin 500 DBP üye ve yönetici tutuklandı. Son bir haftalık bilançoyu da göz önünde bulundurursak 2 bin 600 arkadaşımız tutuklanmış. Buna rağmen demokratik siyasette ısrar etmek, demokratik siyasetin gelişmesi için mücadelemizi sürdürüyoruz. Olağanüstü kongrelerle bu süreci devam ettiriyoruz. Büyük bir direniş büyük bir mücadele var” ifadelerini kullandı.

‘Hakkın kullanılması engellenemez’

Dersim’de son bir hafta 21 gencin yaşamını yitirdiğini söyleyen Tuncel, “Burada operasyon olmasın, savaş istemiyoruz diye halkımız tepkisini dile getirdi. Esnaf savaşa karşı barış talebini göstermek için kepenk kapattı. Şimdi merkezi hükümetin temsilcisi Vali’nin hedefi haline gelmiş durumdalar. Bu vali, şuan siyasi iktidarın direktifleri doğrultusunda kendisini emniyet müdürü yerine koyarak, kendisini askeri operasyonun komutanı yerine koyarak halkımıza yönelik baskı politikasının aracı konumuna gelmiştir. Demokratik ülkelerde savaşa hayır demek, hükümetin politikasını beğenmediği herhangi bir konuda eylem yapmak, kepenk kapatmak, sokağa çıkmak, basın açıklaması yapmak haktır. Kimse bu hakkın kullanılmasını engelleyemez” vurgusu yaptı.

‘Valiyi uyarıyoruz’

Konuşmasının devamında Tunceli Valisi’ne seslenen Tuncel, “Bir kez daha Vali’yi uyarıyoruz. Bu tip yöntemlerle bu tür politikalarla halkı sindirmeye çalışarak siz demokrasinin temellerini ortadan kaldırıyorsunuz. Gelin dinleyin bu halkı, niye ifadeye çağırıyorsun? Sen gel dinle bakayım. Biz sana toplantı alalım, gelsin bu halk sana söylesin savaş istemediğini, barış istediğini, operasyonları istemediğini. Bu en temel haktır. Barış içerisinde yaşama hakkı görevi devletin sorumluluğundadır. Ama şuan devlet bu sorumluluğunu yerine getirmiyor, aksine bu ülkeyi savaşa katliama sürüklemiş durumda. Savaşın çatışmanın dışında bir yaşamın olmayacağını bize empoze ediyorlar. İçerde savaş dışarıda savaş diyor. Biz de diyoruz ki bu politikalara karşı demokrasi ve özgürlük mücadelesinde ısrar edeceğiz ve bu mücadeleyi her yerde büyütmeye devam edeceğiz. Bu politikalar olsa olsa öfkemizi yükseltir, AKP iktidarı karşısında ne kadar doğru yerde olduğumuzu gösterir” ifadelerini kullandı.

Tuncel’in konuşmasının ardından heyet kepenk kapatan esnafı ziyaret etti. Heyetin ziyaret ettiği esnaflardan biri, “Bizim duruşumuz bellidir. Dersim esnafı böyle şeylerden yılmaz. Savaşa karşı durmaya devam edeceğiz” yanıtı verdi.

(mc/fç/sd)

EN SON EKLENENLER