Turizm kenti ‘huzur’ istedi

Post date:

Author:

Category:

Turizm kenti Antalya’da ortaya çıkan referandum sonuçları, hükümetin iç ve dış politikadaki güvenlik politikalarına karşı huzur ve barışı tercih ettiği yönünde değerlendirildi. CHP Milletvekili Niyazi Nefi Kara, kentin gerilim politikalarına cevap verdiğinin söyledi.

Turizmin başkenti ve yaş sebze meyve ihracatının merkezi Antalya’da ortaya çıkan referandum sonucunu değerlendiren politikacılar, kentin barış ve huzuru tercih ettiği şeklinde yorumladı. 1 Kasım seçimlerinde “Evet” cephesinde yer alan AK Parti ve MHP’nin yüzde 58,9 oy oranı, referandumda resmi olmayan sonuçlara göre 20 puanlık kayıp yaşanırken, “Hayır” cephesinin oylarını yüzde 59,08’e yükseltti.

Her yıl 10 ile 12 milyon aralığında yabancı turistin ziyaret ettiği kent, özellikle 2016 yılında Türkiye tarafından düşürülen Rus uçağı ve ardından bitirilen “Çözüm süreci” ile yeniden başlayan savaş süreci ve Türkiye’de DAİŞ ve El Nusra eli ile gerçekleştirilen katliamlarla büyük bir kriz girdabına girdi. Rusya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye gelen turist sayısında 5 milyonun üzerinde kayıp yaşandı. Turizm alanında faaliyet gösteren otellerin yüzde 30’u kapandı. Turizm sektöründe 200 bin kişi işsiz kaldı. Antalya’nın dünyaca ünlü sahilleri boş kaldı. Yine yaş sebze ve meyve ihracatında Türkiye’nin önde gelen kenti olan Antalya’da ihracat rakamları dibe vururken, çiftçiler ürünlerini çöpe atmak zorunda kaldı. Her geçen gün büyüyen öfke patlamasına çözüm bulamayan hükümete Antalya halkı ise cevabını referandum sandığında verdi. Turizmin en yoğun olduğu Konyaaltı ilçesi yüzde 73,62’lik oranla “Hayır”a en net cevabı verirken, yine Kemer, Manavgat, Alanya gibi turizm merkezleri de yüksek oranda “Hayır” dedi. Aynı şekilde hem turizm hem de tarım faaliyetlerinin yoğun olduğu Serik yüzde 60,25’lik “Hayır” oyuyla tepkisini ortaya koydu.

‘TURİZM KENTİ GERİLİM POLİTİKALARINA CEVAP VERMİŞTİR’

Ortaya çıkan sonuçların Türkiye’deki demokrasi ve özgürlük mücadelesinin sonu olmadığını belirten CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, asıl mücadelenin bundan sonra daha güçlü bir şekilde devam edeceğinin altını çizdi. Eşit bir Türkiye için mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Kara, “Hayır” cephesinin yükselişi ve “Evet” cephesinde ortaya çıkan 20 puanlık kaybın turizmcisi, işçisi, çiftçisi, tarım işçisi ve toplumun diğer kesimlerince Hükümete net bir cevap olduğunu vurguladı. Türkiye’nin genelinde olduğu gibi Antalya’nın da gerilim politikasından yana olmadığını net bir şekilde ortaya koyduğuna dikkat çeken Kara, ortaya çıkan sonuçların ardından Hükümetin öncelikle 3 ay daha uzatmak istediği OHAL süreci başta olmak üzere, Avrupa ile olan ilişkileri ve Ortadoğu politikasını gözden geçirmesinin önemli olduğunu ifade etti.

‘GÜÇLENEN ‘HAYIR’ CEPHESİDİR’

Yüksek Seçim Kurulu’nun tarafsızlığına rağmen “Hayır” cephesinin kazandığını belirten Hülya Hasbay, mücadeleyi büyütme çağrısında bulunurken, Antalya özelinde hükümete net bir cevap verildiğini kaydetti. Baskı ve zulmün karşısında sandığa giden halkın “Hayır” diyerek bir kez daha iktidara diz çökmediklerini gösterdiklerini ifade eden Duygu Ataş da, Kürt halkı başta olmak üzere toplumun yarısının onaylamadığı referandum sonuçlarının hükümsüz ve meşru bir tarafın olmadığını aktardı. Ataş, referandum sonuçlarının “Hayır” cephesinin güçlendiğini bir kez daha ortaya koyduğunu ifade etti. Antalya SYKP il Yürütmesinden İsmet Papila ise, tüm hukuksuzluklara rağmen “Hayır” cephesinin ciddi bir sonuç elde ettiğini belirtti. Papila, hükümete verilen mesajın net olduğuna dikkat çekerek, hükümetin bu saatten sonra baskı ve zulüm politikaları ile karşısında duran geniş bir halk kitlesi olduğunu bilerek, özgürlük ve demokrasi yönünde barış taleplerini dikkate alarak hareket etmesi gerektiğini belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR