‘Türk askeri terk etmeli’

Cenevre’de başarısız olan Kıbrıs görüşmelerinde yeni turlar beklenirken Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, ‘Sorun Ada’nın kuzeyinin Türk ordusu tarafından işgal edilmesidir. Türkiye’nin müdahale hakkının olmaması gerekiyor. Garantör güçler sistemi de kaldırılmalı’ dedi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Kıbrıs’taki sorunun Türk askerinin varlığı olduğunu dile getirerek, Türk ordusunun Kıbrıs’tan çekilmesi gerektiğini söyledi. BM nezaretinde İsviçre’nin Mont Pelerin kentinde bu ay içinde yapılan görüşmeler umut pompalamasına rağmen sonuçsuz kalmıştı.

5nicos-kotziasYunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, konuyla ilgili olarak Alman Haber Ajansı dpa’ya verdiği mülakatta, “Kıbrıs sorununun çözülmesini istediklerini” kaydetti. Ancak sorunun Ada’daki Türk askeri varlığı olduğunu vurgulayan Kotzias şunları söyledi: “Sorun nedir? Sorun Ada’nın kuzeyinin Türk ordusu tarafından işgal edilmesidir. Kıbrıslı Türklere azami güvenliği sağlayacak ve Kıbrıslı Rumlara da mümkün olan en üst düzeyde güvenlik oluşturacak bir çözüm bulmamız gerekiyor. Kıbrıs, egemen, Avrupa Birliği (AB) ve BM’nin üyesi bir devlet olmalı. Yani; Türk ordusu Ada’yı terk etmeli. Türkiye’nin müdahale hakkının olmaması gerekiyor. Garantör güçler sistemi de kaldırılmalı… Sorun, Kuzey Kıbrıs’ın gayrimeşru bir şekilde işgal edilmiş olması. Umarım Türkiye, Kıbrıs sorununun çözümünün kendi yararına da olduğunu anlar. Zira Türkiye şimdiye kadar Kıbrıslı Türkleri koruma isteğiyle bölgedeki jeopolitik hırslarını birbirine karıştırıyor. ”

Atina’nın Ada’da “garantör güçler istemediğini” vurgulayan Kotzias, Yunanistan’ın da garantör olmak istemediğini söyledi. Üçüncü bir ülkenin müdahale hakkının uluslararası hukuka ve BM kararlarına aykırı olduğunu hatırlatan Kotzias, bu nedenle bir öneri getirdiğini belirtti. Kotzias önerisini şu sözlerle dile getirdi: “Barış, işbirliği ve güvenlik için bir sözleşme. Bu şekilde Türkiye, Kıbrıs ve Yunanistan terörizm veya organize suçlar gibi tehlikelere karşı ortaklaşa bir tutum izleyebilir.”

Rusya örneği

“Türkiye garantör güç olma hakkında ısrar ederse ne olacak” şeklindeki soruyu ise Kotzias şöyle yanıtladı: “Garantör güçler ile akılsızca davranılmış olunur. Örneğin Rusya da gelip, Baltık ülkelerindeki Rusça konuşan halklar için müdahale hakkı istiyorum diyebilir. Böylelikle Pandora’nın kutusu açılır. Bunun yanı sıra egemenliğe sahip bir Kıbrıs’a ihtiyacımız var. Aksi takdirde, Türkiye garantörlük hakları sayesinde AB’ye ilişkin konularda da söz hakkına sahip olabilir.”

Federal sistem

Federal bir sistem üzerinde çalışıldığını kaydeden Bakan Kotzias “her iki halkın da eşit haklara sahip olacağını” vurguladı. Kotzias, bütün önemli konularda “veto haklarının” olacağını kaydetti. En yüksek mahkemenin de, her iki halkın dörder temsilcisinden oluşacağını söyleyen Kotzias, “Bu eşitlik, normal bir devletten çok daha fazla” dedi. Kıbrıslı Türklerin kendi eyaletlerinde yaşayacağını ve güvenliklerini kendilerinin sağlayacağını belirten bakan “Federal bir polisin” de olacağını kaydetti Kotzias, bu polis gücünün yarısını Kıbrıslı Türklerin, diğer yarısını da Kıbrıslı Rumların oluşturacağını söyledi.

ATİNA

EN SON EKLENENLER